• |
ide | kryesore

Akuza të reja ndaj Twitter

F1, Stil


Twitter po përballet me një sërë padish që pretendojnë se platforma e mediave sociale nuk i ka paguar faturat.

Të paktën nëntë padi kundër Twitter, nën drejtimin e Elon Musk, pretenduan se kërkesa për pagesa nga pronarët, konsulentët dhe shitësit në muajt e fundit është rritur në më shumë se 14 milionë dollarë, pa përfshirë interesin, sipas raporteve.

Njëri pretendoi se një faturë prej 7000 dollarësh, për një “kuti dhuratë për Elon” që ishte porositur nga departamenti i marketingut të Twitter përpara marrjes, ishte në pritje.  Gazeta citoi Van Conway, një ekspert i njohur ristrukturimi, i cili ka ndihmuar kompanitë në situata të vështira financiare për dekada, të ketë thënë: “Ajo që Elon Musk po bën është në thelb simulimi i një falimentimi. Ai po merr një hanxhar për shpenzimet e tij.”

Tre nga nëntë paditë përfshinin hapësirën e zyrës së Twitter, duke përfshirë selinë e tij në San Francisko. Pronari pretendoi se gjigandi i mediave sociale nuk arriti të bënte pothuajse 6.8 milion dollarë në pagesat e qirasë për dhjetor dhe janar. Në janar, punonjësit e zyrës së Twitter në Singapor u detyruan të largoheshin për shkak të mos pagesës.

Ndërsa marrëveshja e blerjes po ndodhte, disa drejtues të Twitter organizuan fluturime të minutës së fundit nga New Jersey në San Francisko  Sipas një prej padive të paraqitura në dhjetor në gjykatën federale në New Hampshire nga Private Jet Services Group LLC, kompania po kërkon 197,725 dollarë nga platforma.

Marrë nga: Independent

Lexo Edhe: https://lapsi.al/2023/02/21/ndryshimet-e-reja-te-whatsapp-dhe-meta/


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *