• |

Video/ City në majën e Europës: Haaland në finale nuk di të shënojë, Guardiola nderohet nga penalltitë

City

Superkupa e Europës 2023 pa të sfidoheshin Manchester City dhe Sevilla në finalen e stadiumit Karaiskakis. Trofeu shkoi për herë të parë për anglezët, të cilët mundën spanjollët me penallti, pas barazimit 1-1 në kohën e rregullt (6-5 pas 11 metërshave). Ndeshja u zhbllokua nga goli i En-Nesyri, që shënoi me një goditje me kokë në minutën e 25-të. I riu Palmer barazoi rezultatin në minutën e 63-të. Në lotarinë finale, vendimtar ishte gabimi i Gudelj, i cili goditi traversën.

HAALAND INEKZISTENT, EN-NESYRI SHPENZUES

Guardiola duhet të bënte pa De Bruyne por edhe pa Bernardo Silva, i cili nuk ishte as në stol. Haaland u mbështet nga Foden, Grealish dhe Palmer. Dy blerjet e reja Kovacic e Gvardiol ishin në fushë si titullarë. Mendilibar në vend të kësaj u mbështet te Ocampos, Torres dhe Lamela. Një treshe ofensive pas shpinës së En-Nesyri. Bounou dhe Acuña gjithashtu ishin rregullisht në fushë pavarësisht merkatos së transferimeve. Në minutën e 8′, portieri maroken mori vëmendjen, me një pritje të shkëlqyer në goditjen me kokë të Aké. Ndeshja u zhbllokua në minutën e 25, kur krosim i Acuña nga e majta gjeti saktë En-Nesyri. Marokeni kërceu mes Ake e Gvardiol, duke dekretuar avantazhin spanjoll. City shtyu përpara, por andaluzianët u mbrojtën në mënyrë kompakte dhe me sukses deri në bilbilin e dyfishtë.

Lexo më tej: Dëmtohet përsëri De Bruyne, do të mungojë katër muaj: ndoshta duhet të operohet

As pesë minuta në pjesën e dytë dhe Ocampos udhëhoqi me mjeshtëri një kundërsulm, duke i shërbyer një top të përsosur En-Nesyri. Marokeni këtë herë dështoi të mposhtte Ederson nga fare pranë. Anglezët u vuajtën të krijonin raste deri në minutën e 63. Rodri shërbeu në shtyllën e largët për Palmer, që me kokë mposhti Bounou. Megjithatë, një minutë më vonë, En-Nesyri mund të kalonte sërisht Sevilla në avantazh. Vendimtar portieri brazilin Ederson. Presioni i të besuarve të Guardiolës, nuk pati sukses. City provoi me Aké dhe Walker por pa fat. Duke qenë se nuk kishte kohë shtesë, gjithçka u vendos nga penalltitë. Pas nëntë goditjeve të sakta, penalltia e fundit e Gudelj u përplas në traversë dhe i dha Manchester Cityt Superkupën e parë UEFA.