• |
ide | kryesore

Video/ Mbappé kthehet me gol te PSG, por Luis Enrique nuk di të fitojë: krizë për Lyon

-Instant, Sport, Video
Mbappé

PSG nuk ka gjetur ende një ekuilibër taktik. Kampionët francezë gjejnë sërish Kylian Mbappé. Sulmuesi plangprishës shënuar si zëvendësues nga penalltia (62′). Parisienët shfaqin mangësi të dukshme në mbrojtje dhe vështirësi të mëdha para portës. Këtë e shfrytëzoi Toulouse, që i bllokoi në 1-1 duke i shkaktuar barazimin e dytë skuadrës së Luis Enrique. Lyon bën shumë më keq se parisienët, të mposhtur nga Montpellier me një 4-1 të fuqishëm. Ylli Musa Al-Tamari shkëlqen me dygolësh.
MBAPPE NUK MJAFTON

PSG gjen sërish Kylian Mbappé, që shënon si zëvendësues, por jo soliditetin e së shkuarës. Me Toulouse përfundon 1-1 dhe është një minikrizë për Luis Enrique. Tekniku spanjoll është në polemika të hapura me disa vendime të shoqërisë dhe i aftë për të marrë vetëm dy pikë në dy javët e para. Parisienët e nisën ndeshjen me një tridhëmbësh të paprecedentë. Vitinha ishte i lirë të vepronte pas Gonçalo Ramos dhe Lee Kang-In. Habi ishte, mbi të gjitha, lënia e Mbappé dhe Dembele në pankinë. Ndeshja pati nevojë për disa minuta për t’u ndezur, me të riun Restes vendimtar për të mbrojtur portën e Toulouse. Hakimi u ndal nga portieri 18 vjecar, ashtu si dhe Vitinha e Ramos në pjesën e fundit të 45 minutave.

Lexo më tej: Fraza e Marquinhos për Mbappè që tërboi drejtuesit e PSG: kapiteni nxirret direk në shitje

Në minutën e 51′ erdhi momenti i pritur nga tifozët e PSG, me aktivizimin e Mbappé dhe Dembelé. Të dy u bënë menjëherë të rrezikshëm. Në minutën e 62′, megjithatë, ishte radha e Kylian, i cili mori një penallti pas faullit nga Nicolaisen dhe e shndërroi atë në 1-0. PSG u përpoq të ndërtonte lojën dhe nuk e mbylli lojën, duke pësuar befasinë në finale. Hakimi kontrastoi Aboukhlal duke shkaktuar një penallti, e shndërruar në gol nga bashkatdhetari i tij për 1-1. Në fund mbrojtësi Desler lartësoi veten, duke shmangur golin e fitores së Mbappé. PSG ndalon sërish dhe, pas barazimit pa gola me Lorient, barazoi edhe me Toulouse. Dy pikë në dy ndeshje për Luis Enrique, dy pikë prapa treshes kryesore (Monpellier, Marseille, Toulouse).Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *