• |

Video/ Giroud e Pulisic rrëzojnë Bolonjën: Milan i përgjigjet Juventus e Napolit

Milan

Në ndeshjen e fundit të javës së parë të Serie A, Milan mundi 2-0 Bolonjën dhe iu përgjigj fitoreve të Napolit, Inter dhe Juventus. Në Dall’Ara, emilianët goditën traversën me Lykogiannis pas vetëm 20 sekondash. Pastaj Pulisic dhe Giroud u ngjitën në katedër. Sulmuesi francez zhbllokoi ndeshjen në minutën e 11′ me një asist të Reijnders. Më pas shkëmbeu me amerikanin, i cili me një të djathtë precize mposhti Skorupskin (21′). Nxehtësia dhe lodhja u ndjenë në pjesën e dytë, Ndoye goditi shtyllën e jashtme dhe Maignan i mohoi Aebischer golin. Në minutën e 90 edhe Leao u ndal nga shtylla.

Lexo më tej: Video/ Juventus e nis furishëm, Chiesa, Vlahovic e Rabiot ‘varrosin’ Udinese: ngecin Roma e Lazio

Milan i përgjigjet menjëherë Inter, Juventus dhe Napolit dhe spastron Bolonjën me një fitore të merituar. Sukses i maturuar që në pjesën e parë falë golave ​​të Giroud dhe rrjetës së parë italiane të Pulisic. Një ndeshje në të cilën kuqezinjve u mungoi qëndrueshmëria: hezitues dhjetë minutat e para, pak të kthjellët në të dytën. Por gjithsesi Djalli arriti të shfaqte një pjesë të mirë të risive taktike të sezonit të ri. Sidomos në pjesën e parë, kur edhe kuqezinjtë lanë përshtypjen se u kënaqën me atë që po bënin. Shumë mirë, përveç Pulisic, edhe Reijnders, i cili e konfirmon veten si një blerje e zgjuar dhe e dobishme. Bolonja tentoi të ngrinte murin e, për një pjesë të ndeshjes madje ia doli, por u godit sapo fanellat u larguan pak. Kuqeblutë të pasaktë në fazën sulmuese dhe me shumë gabime në dalje.

TORINO 0-0 CAGLIARI

Në Olimpico-Grande Torino fiton ekuilibri, me një 0-0 që nuk pasqyron rastet e shumta të krijuara nga Torino dhe Cagliari i Claudio Ranierit, veçanërisht në pjesën e parë. Ritmi i lartë dhe presioni në të gjithë fushën i sardinëve ndalën granatat. Torino e Juric nuk arriti të marrë fitoren e parë të sezonit. Nga një pikë për teknikët Juric dhe Ranieri, të cilët presin përforcimet e fundit në funksion të një viti me objektiva të ndryshëm.