• |
ide | kryesore

Micotakis: “Beleri” përmbysi progresi që kishim arritur me Shqipërinë

Arkiva, Kryesore, Lajme

Kryeministri i Greqisë, Kirjako Micotakis përsëriti se çështja “Beleri” do të ketë pasoja për procesin e integrimit të Shqipërisë në BE, duke pranuar se i gjithë progresi në marrëdhëniet mes dy vendeve është përmbysur tashmë. “Nuk do të ndalem së shtruari çështjen e Belerit në BE dhe zotit Rama” tha ai gjatë një konference me gazetarët.


Lexo më tej:


Përplasje e fortë Tiranë – Athinë për Fredi Belerin

“Çështja lë në hije marrëdhëniet dypalëshe me Shqipërinë dhe përmbys progresin që kishim arritur. Më shqetëson veçanërisht fakti që edhe sot Shqipëria refuzon t’i japë atij mundësinë për t’u betuar si kryetar bashkie. Është një shkelje e qartë e së drejtës ndërkombëtare dhe e ligjit ndërkombëtar dhe do të ketë implikime më të gjera për përpjekjen e Shqipërisë për t’iu afruar familjes evropiane”, u përgjigj Kryeministri. “Uroj dhe shpresoj që së shpejti të gjendet një zgjidhje, nuk do të ndalem së ngrituri çështjen në BE dhe te zoti Rama”, tha Micotakis.

Strategjia e Ramës/ Të qetësojë Athinën, pa liruar Belerin

Edi Rama iu përgjigj brenda ditës sulmit të homologut të tij grek për Fredi Belerin. Ai i kujtoi për herë rë dyte se ka vendosur që sheshi në qendër të Derviçanit, fshatit më të madh të bashkisë minoritare do të mbajë emrin e babait të kryeministrit aktual grek, Kostandin Micotaqis.

“Kantieri i Rilindjes Urbane në zemër të Derviçanit, qendrës së bashkisë së Dropullit, e cila do të mbajë emrin e Konstandinos Mitsotakis, kryeministrit të parë grek që vizitoi minoritetin pas rënies së komunizmit”, shkroi Rama.

Fredi Beleri u arrestua në 12 Maj me akuzën e blerjes së votave për zgjedhjet e 14 Majit në Himarë bashkë me Pandeli Kokaveshin. Athina e konsideron të paligjshëm arrestimin e tij, ndërsa kërkon që t’i jepet leje për t’u betuar.

Në anën tjetër, kryeministri Rama ka deklaruar se nuk mund të ndikojë në vendimet e gjykatave dhe të prokurorisë, që janë fryt i reformës për një drejtësi të pavarur nga politika dhe që u arrit edhe falë kontributit të Greqisë.23 Comments

 1. “Bravo , Mitsotakis , “te lumte Mitsotakis” , ke edhe mbeshtetjen e atyre qe i shiten detin Greqise , pra te atij palaços NON GRATA dhe atij Lulbrava , si dhe ke edhe mbeshtetjen e gazetarit te LAPSI qe tanime ja sheh surratin vetem tek SYRI , atij Andi Bushatit , si ke edhe mbeshtetjen e pa kufishme te SPIUNIT IM . Te gjithe sa me siper permenda , pra ti Mitsotakis dhe Opozita e “bashke ne fitojme” qe vendosen qellimisht ne kandidature nje fare Fredi Belleri ne Himare , i hani MUTIN Shqiperise dhe Sovranit Popull me 77 deputete te PS+PSD

  1. me fale jo Micotaqis, por mutitaqis, edhe me vjene keqe qe keta kane mbeshtetje te disa krimbave qe kemi nepermjet popullit shqiptare, Sala, Arjan Cani , Bushati, etj, qe per hire te se keqes jane bere me Grek se ky mutitaqis

 2. Po cfare betimi te beje more , ai ka bere veper penale , para se te zgjidhej , eshte krim zgjedhor more kryeminister i gerqise . Ka grisur flamurin shqiptar , ka mare pjese ne vrasjen e ushtarakeve ne posten e Peshkepise , po keto pse nuk i thoni. Nese nje shtetas grek do ti bente keto atehere do e benit kryetar bashkie ju ne vendin tuaj ????

 3. Po camerine qe ju legen komunist e shitet…!? Apo ky i cmenduri qe ben si patriot dhe nuk thote nje fjale.Rrini urte e mos hani mut kot o komunist legena ……

  1. Edhe ti “SOCIALISTI” qenke nje legen BALLIST qe gjoja mrdemek mbroke çeshtjen çame duke shajte komunistat e qelbur si Sali Rame Berisha (Karaxhiç) dhe Ilir Metaj spiunin. Po , rri urte e mos ha MUT o ballista kegena

   1. Aq të indoktrinuar jane këtu mjaft përsona sa akoma jetojnë në kohën e Enverit.Ballist thonë.Ore i pandreqshëm. Ballistët sistemin demokratik kërkonin. Pluralizëm e shtet të fortë ligjor. Gjë që u bë më përmbysjen e etërve tuaj e për fatkeqësinë e shqiptarëve janë rikthyer fëmijët e nipërit si ty e tërë rilindja.

  2. Janë bërë ish komunistët me patriotë se patriotët e vërtetë.Haruan këta pocaqij që Kosovën pse e tradhëtuan dhe Çamërinë po ashtu.Kush i persekutoi çamet në vend?Po familjen Sejko? Rama patriot!!!! Antishqiptari më i keq dhe se Enveri.E bëri për patriotizëm burgosjen?Jo or jo, e bëri për tokat e Himariotëve. Këtu s’bëhet fjalë për t’u dukur kush është më patriot e të bësh propagandë. Këtu bëhet fjalë për një ndërhyrje brutale në shkeljen e të drejtave të njeriut e të zgjedhurve me votë nga makinacionet e një shteti tashmë jo vetëm kriminal por dhe monist.Dhe Beleri është një.E liruan menjëherë atë këngëtaren që kishte mbjellë kanabis në ballkon sepse Ramës i duhet për votat e dashamirëve të saj.Dhe Beleri rri në burg me urdhër të Ramës për të tjera interesa ato ekonomike!!

   1. Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama
    Fuck Rama

     1. Eshte bushati…..i ka luajtur mendsh Rama keta gjoja patriotodemokratanalista.

   2. konsidero ne fillim ceshtjet kombetare e pastaj ato politike.
    – Bejleri eshte i akuzuar per masakren e peshkepise
    – Bejleri ka grisur disa here flamurin shqipetar duke deklaruar qe do luftoje per helenizimin
    -.Bejleri ka fituar me votat e himarjoteve (homogjene) te sjelle me autobuza nga qeveria greke pra meinfluencen e nje fuqie te huaj
    Bejleri sikurse edhe bollano ( qe te dy te kandiduar nga Berisha) jane shprehja me e ndyte e grekerise ne Shqiperi.
    Kaq do mjaftonte te mos i dilte njeri ne mbrojtje.
    Qe Rama eshte lugat kete e dijme, edhe qe ka interesa ekonomike, e dijme, por kjo ndodh ne te gjitha ceshtjet e rendesishme , edhe ane ato kombetare.
    Tani eshte kryesore per ne te mbrojme interesat e shqiperise se Sala aty eshte. po te kishte per t mbrojtur interesa e Shqiperise do ti kishte bere ne keto 30 vite por edhe ai shkaktar i kesaj gjendje, dhe qe Rama eshte ne pushtet edhe sot

 4. Pergjigja me e mire qe i jepet greqise,nese vertet qendron: FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA.Te gjithe shqiptaret ortodoks nese jane patriote shqiptare te abandonojne fene ortodokse dhe te behen katolik .Ky do jete shpetimi i shqiptareve nga ortodosizmi reaksionar antinjerzor grek.Ndryshe kete fe ortodokse te ndyre greke.Greqia e shfrytezon per te gllaberuar shqiperine.

  1. Keta te lapsit, ai tjetri qe permende para ca ditesh si edhe shume media e individe te tjere jane direkte te sponsorizuar nga keta.

   Ne fakt edhe vete Rama, fillimisht i sponsorizuar nga keta ishte. Pastaj kaloi tek Soros.

   Ki parasysh qe Shqiperia ne vitet 90-te ishte tmerresisht e dobet dhe Greket u veteofruan si sekseret tane me Ameriken, se jo gjysma e tyre Arvanitas, etj, etj…

   Qe nuk eshte gje e keqe ne vetvete sepse ne ishim aq bernute ne ato kohe sa fale zotit qe Greket u interesuan per nesi pasoje, kuptohet, e orekseve te tyre shoviniste, reaksionare, enderrimtare…

   Se, merr pershembull italianet qe orekset e tyre te para Clirimit i kishin tejkaluar. Italianet, erdhen me shume entuziazem ne vitet 90-te dhe ja mbathen me te katrat pas 97-es.

   Nuk ka shans qe logjika e shendoshe te mbroje nje njeri si Bejleri. Vecse Leku, ish-Dhramia apo Euro e hedhur mbi logjiken e shendoshe, mund te mbroje ate fare vrome!

   Ki parasysh qe e la vete Enver Hoxha amanet kete ceshtje me librin “Dy popuj miq”.

   Fijet shkojne pertej Greqise. Si c’te thashe Greqia ishte sekseri yne me Ameriken. Per arsye te kuptueshme. Por me sa duket raportet kane ndryshuar.

   Kur s’ke c’i ben gomarit, i bie samarit.

   Po flasim per nje vend i cili me ne ka ende nej ligj lufte aktiv si, mqs. fashistet italiane perdoren territorin shqiptar per te sulmuar Greqine para 70 vjetesh. Imagjino sikur nje ligj lufte te tille te kishin te gjitha vendet e Botes per sulmet nazi-fashiste. Normalisht me nje ligj lufte te tille Shqiperia duhet t’i kishte kufijte te dyllosur me Greqine. Sipas logjikes se shendoshe.

   1. @JP

    Lapsin, atë për cilin u habita para pak ditësh dhe ca të tjerë nuk më habitin më. Sa për Ramën mendoj që është një nga Shqiptarët më patriotë dhe, ç’është edhe më e rëmdësishme, finokë që kemi patur ndonjëherë. Historia do ta tregojë këtë.

    Atë që kam pikëpyetje është, çfarë po planifikon Greqia me këtë konfllikt të sforcuar? Nuk e kuptoj çfarë qëllimi strategjik ka këtu! Nëse dëshiron të minojë marrëdhëniet diplomatike të Shqipërisë me vendet dhe institucionet e huaja, nuk mund të kishte gjetur rast më të papërshtatshëm, me këtë Belerin, për ta bërë këtë. Edhe nëse qeveria Shqiptare përulet dhe e liron Belerin, po atëhere çfarë? Qasja e Greqisë është misteri këtu, sepse këta ushtarucët e blerë me dhrahmi, këta kuptohen.

    1. Greqine s’e pjerdh me njeri per momentin.

     Rama eshte thjesht nje dashni.

     Mund te jem edhe me patetik se kaq, por per momentin eshte ok keshtu.

     Te pershendes me Birdy – Wings (Official Music Video).

 5. E po lule e maloke, qe na hiqen patriote gjoja, se me shume jane per partine, sepse, Beleri eshte nji person, me te mira e te keqiat, ok, por vota e asaj zone e zgjodhi si te parin e bashkise, e per kete eshte perkrahja e opozites,ai te beje betimin si kryetar bashkie, e me pas bejani ate gjyqe, apo akuze qe keni. Por, ama kujtoni presionin e sulmet e nji KM te cmendur se me cfjalor e sulmonte, e perfundimi, metodat e baballareve tuaj i bene kurth te organizuar, qe sot mbahet nga drejtesia qe tashme e ka treguar qe merr urdhera politike.Edhe per keto do suleni si ulkonja, e do e mbroni te cmendurin tuaj, si bira kurvi qe ini.Belerin, do e denonim te gjithe nese ai shet interesat kombetare, pa dyshim, por me kesi skenash gjoja patriotike te stisura, me kete drejtesi, ky pushtet i ben varrin vehtes.Kujtoni pergjimet ne dosjet qe u bene boterisht , ku gati i tere pushteti shit blerje vote me menyrat me te pastra anti ligjore, por si perfundim,, asgje nga kjo drejtesi qe pritet te beje drejtesi.Andaj o patriote te peshtire, mos u hiqni me shume nga cfar ini, atdhetare jemi te gjithe, por te jeshe besnik i nje sekti qe vendit i ka nxjerre ujin e zi,,KURRE, ju i mbani iso nje shteti pucist, me mbeturina ,kelyshe, kodoshe, e bira kurvi

 6. Rasti i Belerit duhet te na sherbej si mesim ne te ardhmen qe kur i fut hundet Greqia me kembengulje, personi ne fjale jo vetem qe nuk duhet te lirohet, por duhet te denohet me burgim te perjetshem edhe sikur te ishte engjell !
  Shtet robeqier.

 7. Gazment Bardhi mund të harrojë shumë gjëra që ka thënë, por Sali Berisha nuk do ja harrojë ato që ka thënë për Berishën, fëmijët, familjen, pronat, pasuritë dhe veprat e tij. Do t’i ftoja mediat të na japë pak atë skenën ku rriheshin me shkopa dhe ndërhyri policia për të ndihmuar grupin e Bardhit dhe Bardhi doli te dera e PD-së dhe mallkonte Sali Berishën.

 8. Një kriminel gërdallë, që nuk ka lënë ndyrësi e rrugaçëri pa bërë në jetën e vet; një i paformë, i pamoshë e i paturp, i ngjitur sot këpucës së mender politikës siç kapej dje drrasave të barkës së fmijëve të Enverit; një burrec i larove me leva, i plumbave në bulevard, i fjalorit më ordiner që është dëgjuar ndonjëherë në fjalime politike; një hajdut blegtoral i certifikuar nga amerikanë e britanikë që thërret kapeni hajdutin nga mermeri i vilave të Lalzit…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *