• |

Video/ Arteta në krye i vetëm, Arsenal rrëmben pikën në Anfield: fundoset United, Tottenham kalon City

Arsenal

Përplasja direkte në krye të tabelës në javën e tetëmbëdhjetë të Premier League mes Liverpool dhe Arsenal përfundon 1-1. Gunners kaluan në avantazh me Gabriel (4′), por Salah (29′) shmangu humbjen për Klopp, i cili mbetet -1 prapa. Arteta, ende i pari pas betejës direkte në Anfield Road. Sukses për Tottenham, që mundi 2-1 Everton falë ish-sulmuesit të Toffies Richarlison dhe Son. Manchester United u shemb 2-0 nga West Ham. Shkoi keq edhe për Newcastle, i mundur 1-0 në shtëpinë e Luton.

Gjithçka e pandryshuar në krye të Premier League. Arsenal dhe Liverpool barazuan 1-1, kështu që Gunners mbeten +1 ndaj Reds. Në Anfield, londinezët ëndërruan menjëherë arratisjen, pasi në minutën e 4′ Gabriel goditi në mënyrë të përsosur goditjen e dënimit të kryer nga Odegaard për t’i dhënë epërsinë të besuarve të Arteta. Në minutën e 29′, megjithatë, erdhi goli i barazimit. Salah, edhe më parë afër shënimit, mbajti në fushë një pasim të gjatë të Alexander-Arnold, më pas hyri në zonë dhe mposhti Raya në shtyllën e afërt me të majtën. Menjëherë më pas, megjithatë, vendasit humbën Tsimikas, i detyruar të dilte për shkak të dëmtimit, i zëvendësuar nga Gomez.

Lexo më tejVideo/ Fluminense shkatërrohet në finale, City në majën e botës: titulli i pestë për Guardiolën në 2023-in

Në pjesën e dytë, Reds kishin gjithashtu mundësinë e shkëlqyer për të përfunduar përmbysjen dhe për të marrë vendin e parë në Premier League. Goditja e Alexander-Arnold përfundoi në traversë në fund të një kundërsulmi spaktakolar, ku të besuarit e Klopp ishin katër kundër dy. Rezultati nuk ndryshoi. Arsenal kthehet në shtëpi nga Anfield me vendin e parë me 40 pikë, +1 ndaj Liverpool dhe ndaj Aston Villa. Klopp mori barazimin e dytë radhazi në kampionat dhe në shtëpi, duke humbur një shans të artë për vendin e parë.