• |

Video/ Qeni ndërpret ndeshjen San Lorenzo-Union: stjuardët bëhen qesharakë, askush nuk arrin ta kapë

SAn Lorenzo

Ndeshja u pezullua sepse një qen u fut në fushë dhe nuk po arrinte të largohej nga fusha, duke u argëtuar në terrenin e lojës. Ngjarja ka ndodhur në Argjentinë gjatë ndeshjes së vlefshme për kampionatin elitar kombëtar mes San Lorenzo dhe Union Santa Fe. Në minutën e 33′ të pjesës së dytë të ndeshjes, që përfundoi me rezultatin 0-0, arbitri kuptoi se kishte një element tepër në drejtkëndëshin e gjelbër: një qen. Miku më i mirë i njeriut pushtoi fushën në mes të ndeshjes dhe filloi të argëtohej duke vrapuar nëpër të.

Me rrip në qafë, qeni fillimisht iu afrua njërës nga dy portat përpara se të qendronte në pjesën qendrore të fushës. Stjuardët u përpoqën të bënin gjithçka që mundeshin. Dy e ndoqën por pa fat, duke u përpjekur ta bllokonin në një farë mënyre për të lejuar ndeshjen të rifillonte. Por gjithçka ishte e kotë. Loja u ndërpre për 5 minuta para se dikush më në fund arriti të kapte kafshën lozonjare dhe ta kthente te pronari i saj i ligjshëm. Sigurisht nuk është hera e parë që një episod i ngjashëm ndodh në mes të një ndeshjeje zyrtare futbolli.

PRECEDENTI

Shtatorin e kaluar një episod i ngjashëm kishte ndodhur gjatë ndeshjes së vlefshme për Liga Expansion MX (seriali meksikan B) midis Alebrijes de Oaxaca dhe Dorados de Sinaloa. Në atë rast qeni madje arriti të rrëmbente topin me gojë për të luajtur me të. Pesë persona u nevojitën për ta ndaluar, duke lejuar arbitrin të rifillonte më pas lojën. Në këtë rast historia u zhvillua pak më ndryshe, pasi askush nuk arriti ta kapte para pesë minutash.

Në fushë, në ndihmë të stjuardëve, u futën edhe personat e sigurisë, që më kot u përpoqën ta kapnin dhe ta largonin. Një lojtar i San Lorenzo ishte ai që arriti ta kapte, por nga frika se mund të kafshohej nga kafsha, ai e la të lirë dhe e bëri të vazhdonte të vraponte i lumtur në fushë. Ndeshja, pasi qeni u bllokua, rifilloi por rezultati mbeti 0-0 deri në fishkëllimën e fundit.