• |
ide | kryesore

Analiza/ Ç’lojë po luan prokuroria me Bashën

Arkiva, Kryesore

Thirrja e Lulzim Bashës nga prokuroria, është shndërruar në një telenovelë politiko- juridike, për të cilën sot është shprehur në mënyrën e tij të veçantë edhe institucioni i akuzës. Po të shikohet me vëmendje dhe të lexohet rresht për rresht deklarata e prokurorisë, ajo nuk bën gjë tjetër veçse shton hamendësimet për një gjueti politike shtrigash.


Mjafton të krahasosh deklaratat që ka bërë prokuroria për dyshimet për financim të paligjshëm të PD dhe ato për përfshirjen në tregti votash të Vangjush Dakos, për të kuptuar se sa shumë kërcet standarti i dyfishtë. Lapsi.al e ka bërë këtë.


Në rastin Basha, njoftimi i sotëm i prokurorisë, duke marrë shkas nga “interesimi i mediave”, thekson se nga hetimi “kanë rezultuar dyshime të arsyeshme të bazuara në prova se ka një diferencë thelbësore mes deklarimeve të bëra zyrtare për shpenzimet e bëra nga subjekti PD dhe shpenzimeve reale që ky subjekt ka bërë. Ky subjekt ka deklaruar vetëm shumën prej 25 000 dollarësh, dhe nuk ka bërë deklarime për shumën prej 650 000 dollarësh. Sipas akteve të ardhura nga letërporositë e mbërritura nga SHBA-ja dhe Skocia, rezultojnë në mënyrë të qartë pagesat e bëra dhe të padeklaruara, çfarë nënkupton se subjekti PD nuk ka bërë asnjë deklarim për këto pagesa në kundërshtim me ligjin”.

Pra po të shikohet me kujdes njoftimi, aty thuhet pothuajse troç se Basha dhe PD e kanë shkelur ligjin për financimin e partive.

Në fakt këtu nuk është puna tek Lulzim Basha. Ai le të hetohet dhe të shkojë edhe në burg nëse ka shkelur ligjin shqiptar. Për mënyrën se si PD ka paguar lobistët amerikanë ka vërtetë dyshime, të cilat i ka bërë të qarta edhe një hetim i thelluar i Zërit të Amerikës.

Lexo më tej:

Investigimi i “Mother Jones”/ Sa si nisi hetimi per financimin e paligjshem te PD?

Por, këtu problemi është tek standartet e dyfishta të një prokurorie që po bëhet gjithnjë e më e politizuar. Dhe për të provuar këtë, le të shohim vetëm një rast: Mënyrën se si reagoi i njëjti institucion kur atij i dolën në shesh përgjimet që kishte bërë vetë, për lidhjet e kryebashkiakut të Durrësit me grupin trafikant të Avdylajve që akuzohej për blerje votash. Menjëherë zëdhënësi i prokurorisë doli në media, në 25 shkurt, të justifikohej se “Po hetohet veprimtaria e tij dhe e shumë personave të tjerë dhe në fund do të konkludohet nëse ka ose jo elementë të veprës penale. Për dosjen 339 me vendim të Donika Prelës janë vendosur 2 prokurorë dhe 10 policë gjyqësorë, nga një prokuror dhe pesë oficerë gjyqësorë që ishin më parë. Po ekzaminohen rreth 400 CD, nga 700”.

Të paekspozuarit zbardh përgjimet origjinale/ Ja ç’bisedonte Dako me bandën e Avdulajve

Pra mjafton t’i vëzhgosh ato për të parë se e para ka ton akuzues, e dyta ton justifikues (po punohet por ka ende punë), se tek e para flitet për shkelje ligji, tek e dyta as nuk guxohet të përmendet ky koncept, tek e para flitet me emra, tek e dyta thuhet “personi”.

Në fakt ky është një detaj i vogël, por për këdo që di të lexojë mes rreshtave, ai tregon shumë për mendësinë dhe frymën që mbizotëron në prokurori. Të tilla deklarata të ngjashme me atë për Dakon, ky institucion ka bërë edhe për rastin e Agron Xhafajt me Babalen, apo për atë të unazës së re.

Dhe këtu frika nuk është më tek koka e Bashës, por tek shumë më tepër: Mos Prokuroria po përdoret si një pushkë e njërës palë kundër tjetrës? Mos Reforma në Drejtësi që u dyshua si e planifikuar në formën e gjuetisë së shtrigave, po fillon të mari formë?  

Këto janë frikrat e ngjalluara nga aplikimi i këtij standarti të dyfishtë.

©Lapsi.al

28 Comments

 1. Po jo nuk eshte e vertete, cbeni keshtu me keto dyshime te pabaza, e keni gabim, cjane keto insinuata, biles biles ne prokurori jo vetem qe nuk e neperkembin opoziten por jane tmerresisht te kujdesshem per cdo gje ndaj saj, qe te jete sa me renduese dhe me e pavertete se kurre, te diskretitoje dhe inkriminoje PD , Bashen , protestuesit, te gjithe armiqte e Piter Panit.
  C’fjale jane keto, prokuroria me dy standarte, siu vjen turp? Jane totalisht te nenshtruar dhe ne sherbim te Rilindjes. Dhe sidomos Fuges per efekt te propagandes se dites.
  Te jini me serioz lapsi iu lutem.

 2. Sot nuk pati bythe trimi lulu,shkoj me vrap sapo ju tha se sipas ligjit do merresh me force,kete rradhe nuk gjeti as rraport mjeksor,paralelja qe ka perdorur lapsi nuk ka lidhje lulu eshte hetuar ne dy shtete dhe prokuroria e ka me te thjeshte kete rast,kurse rasti tjeter nuk mund te therrasesh dike pse pergojohet neper kafene nga shpellaret lart e posht,secila ka rendesine e vet,lulu eshte kandidat per kryeminister dhe keshtu duhet te hetohet me perparsi qe dhe populli te di cfare te bej,koha kur lulu u tallte me prokuroret ka mbaruar,tani ul koken dhe drejt gjykates

 3. Ne c;fare do lloje stisje, apo sulmi qe kjo qeveri ben si vazhdimesi e trilleve mashtruese. kete do e tregoi fundi dhe jo deshira e ndonje zhulsi rilindas qe na e thote ne koment. E sa per hetime ne dy shtete qe na e komenton ky i perditeshmi komentues gollof, ai nuk eshte hetim, por leter porosi qe verteton dergesat e kalimet e parave ne menyre ligjore. pra levizja e parave neper banka. Por ju si gjithenje e zmadhoni, e fryni, e deformoni realtetin , nga mendja e dufi i semure qe keni.Me kesi prokurorishe, qe bejne politike e nuk zbatojne ligjin, e drejta per te besuar ne te eshte zvenitur, e bile mund te themi qe po kalojne si prokurorite e diktatures, por me maska demokracie. Ne tere llumnajen e bemave te ketij pushtetie zyrtareve te saj, per tere ato fakte e deshmi se sa i implikuar eshte ky shtet, kjo prokurori as qe eshte ndier , por perkundrazi, u eshte bere kuarc mbrojtes te padrejtesive. E si mund te thuash qe te shkoi ne burg miza, kur buajt nuk kane lene fushe pa rrenuar.

  1. i paemer e me mut ne tru-basha pati guxim dhe shkoi, ne prokuro-DHI me dhi edhe me shum qe ti te kesh te han me shum.te pa emerit po i kercasin qenefet nga m.ti.mut rame,mut erionke,mut roshi,frroku,doshi,rrahman rahje tash edhe mut bushati,vasjari,muq nane etj.

 4. Akoma te gjall ju qe hani mutin e ripjerdhjes rrini urt oooo shkerdhata more ju qift ropt e shpis edvin droge ahkerdhata.

 5. BUSHAT TI PROKURORIA RILINDJA,PPSH,PPS RIDHJERJA RILINDJA I HENGSIT MUTIN PD E LULZIM BASHES.TAKSIRAT EDHE NJA 60 MILJON euro demshperblim pd dhe lulzim bashes nga gjykata e hages dhe brukselit.nuk u mbushet mend kurr i rrezuat vjerrit te bashes dhe disa tjerve pallatin e ligjshem ne vlor qe pati kushtuar 5 miljon euro por paguat 14 miljon euro.bushati dal ngadal si mero,mingjozi,nano,vangjeli dit e nat thithin palla frroku,ndoke e roshi so rama.

 6. Nje shprehje e nje bankieri te madh thote : kurva dhe paraja shkon me ate qe ofron me shume . Ndersa ketu tek ne kjo do te kishte vlere per gjyqesorin , oligarket dhe gjithe pisanjoset e bythlepiresit e ketij vendi .

 7. Midis lobimit të dyshuar tek parlamentet e shteteve të fuqishëm e vjedhjes së votave me para droge, ka një ndryshim shumë të madh.
  Ka në të gjitha shtetet e fuqishme të botës kompani legale të liçensuara që kundrejt shpërblimit, lobojnë në antarët e parlamenteve për të nxitur interesin e tyre për probleme kombëtare të shteteve të vogla.
  Ishte krejtësisht normale që lobi shqiptaro amerikan në SHBA, të grumbullonte para për të lobuar me këto kompani lobuese, që Kongresi amerikan të miratonte vendimin e ndërhyrjes së NATO në Kosovë duke bombarduar Serbinë.
  Është krejtësisht normale përsëri që shqiptaro amerikanët antikomunistë të lobojnë në Kongresin amerikan, për rrezikun që po i kanosot përsëri Shqipërisë nga revanshi enverist, aq më tepër ku ky revansh, është i përzjerë edhe me kriminalizimin e shtetit e blerjen e votave në bashkëpunim me bandat mafioze të trafikut të drogës..
  Po është idiotësi që qoftë edhe të hidhet dyshimi se partitë e djathta shqiptare kanë lobuar në SHBA, me ndihmën e rusëve.
  Edhe komunisti 24 karatësh, Pandeli Majko u tall më këtë lloj propogande idiote, duke pranuar se jemi ne komunistët që historikisht kemi qenë të lidhur me rusët e jo e djathta shqiptare.
  Llogjika e thjeshtë ta thotë se PDSH si një parti e djathtë, nuk ka pasur asnjë arsye që nëpërmjet biznesmenëve rusë të lobojë në SHBA të qeverisur nga një president republikan.
  Duhet pranuar për hir të vërtetës, se kanë dalë në Partinë demokrate amerikane, 4-5 kandidatë për zgjedhjet e ardhëshme presidenciale që janë deklaruar si socialistë.
  Është vërtetuar me fakte e bile është dënuar nga një gjykatë amerikane një shqiptaro amerikan, që fallsifikoi një ftesë për Edi Ramën ku bëhej fjalë për rreth 80 mijë dollarë që janë dhënë, vetëm që Rama të takonte Obamën e të bënte një foto me te.
  Përse nuk hetoi edhe prokuroria shqiptare për ate skandal të vërtetuar me fakte e jo me dyshime ?
  Sapo ka përfunduar në SHBA një hetim që zgjati gati dy vjet, nga një grup i një “prokurorie speciale” me kryeprokuror ish shefin e FBI Mueller të ngritur nga Partia demokrate, që ka dalë me përfundimin se presidenti republikan Trump, nuk ka bashkëpunuar me Rusinë në fushatën elektorale, ashtu siç është abuzuar nga mediat sorosiane.

 8. Po pse o byroist parate ruse u derguan ne shba per lulune dhe jo per salihun nga firma ruse,pse ne shba hetohet lobisti qe mori parate e luluse ajo firma me vajza ruse ne skoci,pse lulu shkoi ne skoci,dhe ne fund pse lulu nuk I deklaroje ne kqz ato para te flliqura,ku gjen parate lulu per te mbajtur gjalle protestat qe ben cuni fariut,pse lulu tha qe nuk do shkoj ne prokurori dhe pastaj si nje Gjel Qyrrs shkoje me vrap me koken poshte

   1. patjeter patjeter. ka per tu cuar nga fitorja ne fitorje. PD e beri me te vogel se LSI dhe po e ben OJQ, per ta trasformuar ne njesit guerrilas me ju ne ball. sa mjeran e varikarsa qe jeni.

 9. Duket sikur ka filluar te funksionoj prokuroria. E detyrun Bashen me shku qe ne pik te mengjesit se me perpara ky ia hidhte bythes me nja dy raporte mjekesore. Tani 650 mij euro jan po me perpara ishin 250 milion.

 10. Ipaemeri qe mbyllkomentin, eshte i disa rast komenteve te perseritura, dhe qe tregohet qe pergjon, e survejon komentet, e mundohet te thote dicka, por jashte cdo rrealitetit, vetem, e vetem per tu treguar sherbetor ger ne vdekje, i te vdekurve qelbace, ku eshte edhe vete.

  1. Ty te ka vdek arsyeja. Ke 6 vjet qe nxjerr xixa e gellbaz per rilindjen dhe prap si bythqir neper portale tu i ca karin njerezve. Keta vazhdojn ne pushtet e ti me Lulushin tend akoma su ka dal efekti kerpudhave te amsterdamint. Ti je me fatkeq se è ben sherbimin gratis. Je delja perfekte

    1. shko mer kar, keshtu ju duken juve ata qe se mendojn si Salehu dhe xixellonja. te paguar thoni se nuk arrini dot te kuptoni dhe pranoni qe ka dhe mendime ndryshe, dhe qe ka njerez qe si ha kari as per Ed Ram e as per Lulush berishen. ka njerez qe i neverisin te gjith keta si establishment tranzicioni, dhe neverisin edhe xixellonjat qe jan ber si shushunja dhe u cajn karin te gjith atyre qe se mendojn si ata, ne vencati ju “demokratet” e ketij timit. Se ketu te lapsi demokratet komunista e quajn territor te tyre edhe pse ndonjeher e shikojn me dyshim edhe Bushatin. Normale, se me kulturen enveriste qe kan, ata gjithmon e kan luftuar si armikun e jashtem por me shum kan luftuar ate te brendshem. Te portali Meros ke nga keta te tjeret, agresiv edhe ata, po jo diare psiqike si ari. te gjith mjeran.

 11. Po ju qe jeni realiteti vet jeni me gjynahqaret. Jeni me brekdhjeret. Jeni varikarsa dhe akuzoni me ato qe beni vet. shif kete xixen qe ka nje jet ketu e akuzon te tjeret per rroga. Ta beje per rrog do ishe i justifikuar deri diku Po je nje varikars gjynafqar qe e ben gratis buthlepirjen ndaj liderit tend suprem. Varikars

 12. Nga xixa e posht me trute e stalinit e zigurit ju qifsha te gjithe femrat e fisit,per nje arsye une flas per lulune kurse ju kopila mereni me mua,ju kucka qiheni gjith diten me shpellaret vetem lulune e salihun mos tja u perfol njeri

  1. O i pa emer i 23:48,mos je gje dobic ose sic I thone alla shqiptarqe kopil?
   Ndonje shpellar ka patur te dashur ose alla shqiptarqe dashnore nenen tende!?
   Beje ADN se do t’a mesosh te verteten!
   Uroj te mos jeshe jashqitje e bjeshkeve!

 13. Ja doli dhe nje kopil ferrash vicidoli te gjithe nje soj ju ka pjelle salihu pastaj lulu,o kopil meru me salihun jo me mua,shko lepija bythen luluse sot,behuni gati per protesten dhe lajeni bythen per shpellaret e salihut

 14. lulka shume shpejt do tregoje ku i gjeti paret dhe kjo nuk do shume mend nuk do jete prokuroria e shqiperise por ajo e USA qe do i shkoj punes deri ne fund,nuk besoj se lulka ka lidhje me ruset por si i lehte qe eshte gjen kompani pa ditur kush jane dhe dergon paret e veta nepemjet tyre per te lobuar dhe ky leshko kerkon te behet edhe K/M mjere ai vend

 15. Paskan plasur rende kanalet e qelbesirave, kjo xixa ime i paska dhene zjarrin gazit plases qe kane bluajtur perbrenda, e nga qe nuk kane aftesi komententuese te realitetit, na shpifin, trillojne, e sajojne nga me poshtersite e andrrave rilindase te fatkeqesise se tyre mendore.. Keta behen prokurore, police, gjykates, spiune, survejues, ministra, e sherbetore te besimit ne sektin e tyre, por ama, asnjerit nuk ia mba te na tregoi per mizerabilitetin, mashtrimin, hajdutllikun, kanabizimin, idiotizmin e Rames, apo te kryetarit te tyre , mikut te Vucicit. e qe pagoi vetem per nje selfie ne amerikeme presidentin amerikan. Ketu, flitni per para ruse, vetem se pronaret e konsorciumit qenkan me origjine ruse, e me qe jane me origjine ruse, edhe parate jane ruse, A e shihni se si mendojne keta kaushe , e letra bixhozi te vjetra te sektit?Kjo qe doli eshte loja e prokurorise ,ne sherbim te qeverise, sepse ne inventarin e dosjeve qe jane grumbulluar e qe flene qellimisht ne sirtaret e prokurorise, tregon mese qartazi qe veprimi ne kete kohe i hedhjes ne treg i kesaj ngjarie, eshte vetem politike e ne sherbim te mafies shteterore qe kerkon qe me cdo kusht te fshehi, e maskoi bemat monstruoze, qe kane bere, por qe nuk ka shoshe qe ti mbuloi, sepse ditet do vijne, e kush ka vepruar me urdher, e ne sherbim te shkeljeve ligjore, ka demtuar perparimin e vendit, ose kane sabotuar demokracine. Cdo veprim si keto do kalojne nga gjykatat demokratike te popullit, e jo nga ky sistem i korruptuar, e blere nga nje mafiz bandit mashtrues.

 16. Paskan plasur rende kanalet e qelbesirave, kjo xixa ime i paska dhene zjarrin gazit plases qe kane bluajtur perbrenda, e nga qe nuk kane aftesi komententuese te realitetit, na shpifin, trillojne, e sajojne nga me poshtersite e andrrave rilindase te fatkeqesise se tyre mendore.. Keta behen prokurore, police, gjykates, spiune, survejues, ministra, e sherbetore te besimit ne sektin e tyre, por ama, asnjerit nuk ia mba te na tregoi per mizerabilitetin, mashtrimin, hajdutllikun, kanabizimin, idiotizmin e Rames, apo te kryetarit te tyre , mikut te Vucicit. e qe pagoi vetem per nje selfie ne amerikeme presidentin amerikan. Ketu, flitni per para ruse, vetem se pronaret e konsorciumit qenkan me origjine ruse, e me qe jane me origjine ruse, edhe parate jane ruse, A e shihni se si mendojne keta kaushe , e letra bixhozi te vjetra te sektit?Kjo qe doli eshte loja e prokurorise ,ne sherbim te qeverise, sepse ne inventarin e dosjeve qe jane grumbulluar e qe flene qellimisht ne sirtaret e prokurorise, tregon mese qartazi qe veprimi ne kete kohe i hedhjes ne treg i kesaj ngjarie, eshte vetem politike e ne sherbim te mafies shteterore qe kerkon qe me cdo kusht te fshehi, e maskoi bemat monstruoze, qe kane bere, por qe nuk ka shoshe qe ti mbuloi, sepse ditet do vijne, e kush ka vepruar me urdher, e ne sherbim te shkeljeve ligjore, ka demtuar perparimin e vendit, ose kane sabotuar demokracine. Cdo veprim si keto do kalojne nga gjykatat demokratike te popullit, e jo nga ky sistem i korruptuar, e blere nga nje mafiz bandit mashtrues.

 17. Xixa dhe byroisti ne nje goje e ne nje mendje me shpellaret e luluse,cfare keni ju binjaket e luluse,lulu vete do e zgjidhe kete pune,vetem ju mos u merakosni o xixa dhe byroist,ju beni planet per protesten dhe mbani lart frymen revolucionare demokratike te shpellareve dhe mos qendroni neper kafe,por te qendroni ne balle me bythen perpjete qe shpellaret te fuqizohen

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.