• |

Video/ Super Haaland, merr në krahë Dortmund: Bundesligën e kryeson Eintracht

Borussia Dortmund rifiton pozita në Bundesliga, duke mposhtur Freiburg 4-0 falë dy golave nga i zakonshmi Haaland dhe realizimeve të ish-mesfushorit të Juventus Emre Can dhe Passlack. Verdhezinjtë shkojnë në 6 pikë së bashku me Werder Bremen, i cili mundi Arminia Bielefeld 1-0. Monchengladbach, kundërshtari tjetër i Interit në Champions League, fiton 3-1 në Këln. Për momentin Eintracht është i pari (2-1 me Hoffenheim), Leverkusen ndaloi 1-1 nga Stuttgart.

BORUSSIA DORTMUND-FREIBURG 4-0
Në Signal Iduna Park, Dortmund gjeti suksesin e dytë në shtëpi, ku rezultati u hap në 31 ‘nga diagonalia precize e Haaland, i cili përfitoi nga veprimi i Reyna para se të mposhte Muller me të majtën. Në pjesën e dytë, pas disa minutash, Dortmund dyfishoi në minutën e 47 me goditjen me kokën të ish-juventinit Emre Can, i cili nga një goditje këndi ekzekutuar nga Reyna gjeti golin e 2-0. Trisin e fikson përsëri Haaland, i cili në minutën e 66 përfiton nga asistimi i tretë nga amerikani 18 vjecar Giovanni Reyna dhe mbyll ndeshjen. Në kohën shtesë, ish sulmuesi i Salzburgut fluturon në kundërsulm dhe i dhuron Passlack topin për 4-0.

WERDER BREMEN-ARMINIA BIELEFELD
Ndeshja u vendos në pjesën e parë nga Bittencourt, i cili së pari gjeti rrjetën në minutën e 21-të, megjithëse u anulua nga Var për jashtë loje, pastaj fiksoi rezultatin përfundimtar me një goditje në zonë në spondin spektakolar të Mbom. Në pjesën e dytë, Pavlenka mbrojti tre pikët me një ndërhyrje të shkëlqyer në goditjen me kokë nga afër të Klos. Në fund, Werder pothuajse dyfishoi me Chong-un e sapo hyrë në fushë, por goditja e tij u bllokua në linjë. Tension në kohën shtesë, me Arminia që pa ti anullohet goli i 1-1.

KOLN-BORUSSIA MONCHENGLADBACH
Në Këln, Monchengladbach, kundërshtarët e ardhshëm të Interit në Ligën e Kampionëve, drejtuan ndeshjen pas vetëm 16 minutash: në 14 minuta, Plea mori nga Hoffmann, i shërbyer nga një lëshim i shkëlqyeshëm nga Sommer, dhe befasoi Horn në shtyllën e parë. As dy minuta më vonë, dyfishimi erdhi me Lainer, i cili me një goditje me kokë në shtyllën e afërt nga goditja e këndit bëri 2-0. Stindl shënoi golin e tretë nga pika e bardhë, pastaj Rexhbecaj shkurtoi në 84 ‘me një goditje nga distanca me të majtën, por ishte tepër vonë.

EINTRACHT FRANKFURT-HOFFENHEIM
Në pritje të Augsburgut, Eintracht janë të vetëm në krye të Bundesligës falë një fitore me rikuperim ndaj Hoffenheim, i cili shkatërroi Bayern 4-1 në javën e 2-të. Kramaric hapi rezultatin në minutën e 18-të me një të majtë në këndin e shtyllave. Vendasit e përmbysën atë në pjesën e dytë: Toure gati barazoi në minutën e 50-të, por pesë minuta më vonë barazimi 1-1 erdhi me një goditje të Kamada në një asist të Dost, i cili në minutën e 71-të zgjidhi një rrëzmujë në zonë duke depozituar në rrjetë golin e 2-1, që vlen fitoren finale dhe vendin i parë momental me 7 pikë.

STUTTGART-BAYER LEVERKUSEN
Në Mercedes-Benz Arena, fillimi i ndeshjes sheh ish-lojtarin e Romës Patrik Schick si protagonist, i cili së pari zhbllokoi në 7′ me një goditje me kokë në zhvillimet e një goditje nga këndi, pastaj është i detyruar të largohet pas 18 minutash për shkak të një dëmtimi, ndërsa Stuttgart goditi një shtyllë në minutën e 29-të me Mavropanos. Në pjesën e dytë, Bayer humbi shanse të shumta për dyfishim me Diaby, dy herë afër 2-0, Alario dhe Bellarabi. Në minutën e 76-të, dushi i ftohtë për Leverkusen: Goditja e lirë e Klement dhe goditja me kokë e Kalajdzic, i cili i dha Stuttgart një barazim 1-1.