• |
ide | kryesore

Sondazhi italian/ Opozita fituese, Rama ruan Tiranën, opozita revansh në Durrës

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Nëse zgjedhjet do të zhvilloheshin sot opozita e bashkuar do të fitonte në përballjen me socialistët në një diferencë prej 4%. Partia në pushtet, që do të garojë e vetme në zgjedhje, ka rënie në shkallë vendi në krahasim me zgjedhjet e vitit 2017 (PS  44%). Ndërsa  partitë e opozitës shkojnë së bashku në 48% (PD 35%, Lsi 11%, PDIU 2%) këto janë shifrat e nxjerra nga TV Ora dhe kompania italiane “Antonio Notto sondazh”  të cilët kanë një traditë me zgjedhjet dhe Exit Poll në vend.


Interesant është fakti, se ende sot rreth 30 % e të pyeturve rezultojnë të jenë ende të pavendosur. “Kjo është fotografia e parë dhe nuk do të thotë aspak që këto do të jenë edhe rezultatet përfundimtare të 25 prillit” tha në studion e Sonila Meços, Antonio Notto.


Sot janë shpallur gjithashtu edhe rezultatet e pritshme të të dy qarqeve kryesore në vend, të cilat përbëjnë surpriza për të dy blloqet politike.

Nga njëra anë, opozita mund të duket e zhgënjyer nga rezultatet e Tiranës, qendrës politike të vendit, ku Rilindja ruan pak a shumë rezultatet e katër viteve më parë, pavarësisht nga ato që kanë ndodhur.

Lexo më tej:

Rezultatet e sondazhit/ Kush fiton qarkun e Tiranës në zgjedhjet e 25 prillit

Nga ana tjetër, Durrësi duket se përbën një goditje të fortë për PS-në dhe një rikuperim të madh të PD-së e cila bashkë me LSI rezulton të jetë 7% avantazh.

Sondazhi/ Si del rezultati i zgjedhjeve në Durrës në 25 prill

Lidhur me shifrat e rezultatit të përgjithshëm (në foton e madhe) ku të dy kollonat djathtas dhe majtas nuk japin 100%, Antonio Notto i pyetur se përse në fund ato nuk bëjnë 100%, sqaroi se 100% del nga mesatarja e tyre. Pra nëse PS-ja shkon nga 42% deri në 46% rezultati i saj me i afërt është 44%. Vetëm duke mbledhur këto mesatare plotësohet 100%.

©Lapsi.al 

29 Comments

 1. Sa budalliqe te tilla do shohim deri ne 25 prril. Edhe ai sondazhi i report tv ja fuste topit kot dhe e nxorri ps 54%.
  Un jam i mendimit se ka shume elektorat gri. Ata do vendosin.

 2. Qenkan keq punet. Kanali me kundershtar rames keto muaj. I nxirka pothuajse njelloj, gjasme me shume pak diferenc partit e opozites.
  Imagjinoni se si do jet gjendja ne te vertet.
  Jo 74 deputet sa thone socialistet. Po edhe 84 po me duket pak.
  Ta gezoj lulja dhe kete fitore. Te tilla fitore past nga hera.

  1. Pse nuk thua qe PS do marre 150 deputete? 140 per ne kuvend dhe 10 rezerva. Duhet te kesh te qarte qe te pavendosurit o sufllaqja i fitorrreeees se ai 30% shkon nga opozita sepsenjerezit e kane te veshtire qe te flasin kunder qeverise

 3. Lajmi eshte bombastik sa per shikime, se cdo kush qe kupton nga sondazhet e din qe nuk mund te thuhet se kush fiton e jo me keto shifra.

 4. PD duhet te bashkoje listat me LSI, PR, PDIU, partine e Xhosefines dhe te Patozit. Po nuk dolen me nje liste te vetme kane per ta honger dhe fajin e ka koplet Lulzim Basha.

  1. Poo, pith somet. Prape fitoka PS. Po doli force e pare, Ter Koka, e mer Gon Duken tek PS.
   Plus nja dy nga LSI, dhe nje nga PDIU.
   Sondazhi Sonila Mecos….
   30% te pavendosur.
   Pse cfare pergjigje do ti jepja kur me tha bej sondazh per llogari te Ora News…
   Jam i pavendosur….

 5. PS deri te 43,8 % arrin po te shohim ca maskarade do beje kjo partia greke e Vangjelit dhe ka rrezik edhe Idrizi do futet te P* S’omat e PS. Keq puna per Edin deri ne zgjedhje do godase fort LSI se ajo vendos kesaj here!

 6. Ps 43%??Atëhere kjo do të thotë që shqiptarët duan të jetojnë vetëm me drogën.Ata që duan jetë normale largohen.Ky do jetë fundi i Shqipërisë.Por kam mendimim që këto shifra janë abstrakte.

 7. Basha ka bërë dy pohime krejtësisht të kundërta të cilat nuk mund të bashkëjetojnë dhe flasin shumë për personalitetin e tij të pavlerë.

  Në vitin 2013 ai ka pohuar se “Ne i përkasim shkollës politike të Sali Berishës”, ndërsa tani na thotë se “ka një botëkuptim perëndimor”. Kjo do të thotë se “ndihem femër megjithëse kam organet gjenitale mashkullore”.
  T’iu kërkosh shqiptarëve të të bëjnë kryeministër sepse “nuk je rritur dhe edukuar në komunizëm” dhe, nga ana tjetër, të pohosh me krenari se “i përket shkollës politike të Sali Berishës”, i lindur, rritur dhe edukuar në komunizëm, sekretar i partisë komuniste dhe militant i saj

 8. Cfare llogaritje gazetaresh!! Marrin te mireqene shifren maksimale. Harrojne se prandaj eshte edhe ajo fasha 42-46 PS dhe 33-37 PD. Brenda ketyre segmenteve ekzistojne edhe plot kombinacione shifrash qe mund ti japin kujtdo fitoren ose humbjen. I paska infektu llogaria e Lulit 7×7=42.

 9. Te na marrin te keqen talanët fashistë, se e kemi Partine qe na ndrit si sitë e ballit!

  ● Bashkoni shooooooookë,
  me ne në çetë,
  mallit të lart’
  t’i korrim fletët…..

  1. Ka shume budallenj me aftesi mendore te kufizuar qe komentojne ne kete portal, por ne krie qendron Namyti Kristaq Paniku me fyellin i tij vetem me veren e PPSH.

 10. Poshte diktatura e Rilindjes.Pak a shume dihej ky rezultat vendi po shkonte drejt gremines.Nga ana tjeter me vjen shume keq per ate 43% qe beson akoma te drogaxhiu me atlete shembull konkret qe tregon se ne Shqiperi eshte larguar i gjithe truri jashte dhe ketu ka ngelur llumi.

 11. Gerdalla i Surrelit qe i vje era pordh gerdalle gjithe Tiranes as 20% s ka per te marre, Ja ketu kemi per te cen, kush i jep vot pordhlacit drogmen , jooo mos tu genjeje mendja, sondazhet jan kot fare ne vendin ton. Qar i ka bere popullit ton ky gerdalle matuf plak do habitet gjith bota me 25 prille.

 12. PD-LSI plus gjithe opozita ne nje liste fitojne, Po dolen vec e vec Rama ka shanc. Gjerat duken si dielli sja vlen dhe te flasesh. Po vajti opozita vec e vec DO HUMBIN DHE KAQ.

 13. TASH DEL BATON STANISHIQI DHE THOT JKTO SONTAZHE JAN TE POROSITURA NGA SALIU I DASHURI I GRUES TIME DHE ILIRI I STIROPALIT

 14. “Unë jam larguar nga PD-ja sepse kam pakënaqësi nga Lulzim Basha. Unë kam ndryshuar dhe vota ime këtë vit shkon për PS-në dhe Edi Ramën. Sigurisht që habiteni por Rama e meriton, demokratët janë zhgënjyer nga Luli”,Ja besoni cfare shkruan nje shpellkar i cecenit salih qe i thote vetes populli

  1. Τi ske qen asnjeher ne pd se je pusht komunist bir lavirje dhe ne demokratet qe duam shum atdheun nuk pranojm legena .ne duam lulzim bashen nuk jemima me perversin rroft pd me drejtim eurpjan..posht ps me syt nga erdogan

   1. Ketij te paloqe i ores 14: 05 i duket vetja bir busjtre! YAAU morp îth seme….. kurve :paske qene me PD, ti mor robqire dhe qenke kethyer me rramen, Po si u ktheve ç’fare te bindi o pith seme , nuk na e thua, o rob shkrdhyer??? I lidhur deri ne varr me hajdutet e tradhtaret?? Nuk eshte problemi per te qene apo jo me Bashen o… tore, e rendesishme eshte te largohet tradhetari e haleja e qe te pastrohet vendi nga nevotorja,o byth shqyer!!

 15. Mavite u besojne sondazheve te -mero gelbazes, karo-bolinos tek -report-tv-ertvese -po e po ,dhe kenaqen pa mase duke shikuar endrra me sy hapur .Te tjera sondazhe nuk pranojne .Jane -shpifje -shpifje-.

 16. Τi ske qen asnjeher ne pd se je pusht komunist bir lavirje dhe ne demokratet qe duam shum atdheun nuk pranojm legena .ne duam lulzim bashen nuk jemima me perversin rroft pd me drejtim eurpjan..posht ps me syt nga erdogan

 17. popull idiot ,vuajti 8 vjet me saliun pastaj zgjodhi ramen pastaj vuajti 8 vjet me ramen dhe ndoshta zgjedh lulin ……ne vend qe ti coje te dy ne shtepi bashke me monen zihet e debaton per dy idiote qe sduhet te ishin fare aty prej kohesh….

 18. ku veprimtarët e PD, nga qendra në bazë do të ketë një mënyrë sjellje të njëllojtë.

  Madje përcaktohen dhe fjalët që duhet të thuhen në këto takime derë më derë, duke porositur në mënyrë të veçantë që të mos harrojnë kurrë se janë përfaqësues të kryeministrit të ardhshëm të Shqipërisë Lulzim Basha.

  Në udhëzim është përcaktuar se si duhet të jetë toni i zërit, i butë dhe i qetë, si dhe faktin se nuk duhet të ndahet buzëqeshja nga buza.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu