• |
ide | kryesore

Stili i qëndrueshëm i Roger Federer

-Instant, Paparazzi, Slider
Roger Federer

Tetë herë kampioni i Wimbledon ka njoftuar tërheqjen nga tenisi, por sensi i modës do të mungojë po aq sa aftësitë e tij atletike.Roger Federer. Wimbledon, 2009. Finalja kryesore e atëhershme më e gjatë për meshkuj në histori; një thriller me pesë sete, me 77 lojëra kundër Andy Roddick. Por me rëndësinë më të madhe? Xhaketa e tij.


Një zinxhir i monogramuar me shirita ari, xhaketa mbante numrin 15, totali rekord i titujve të Grand Slam-it që Federer kishte fituar pas fitores së tij në ndeshje.


Roger Federer
Roger Federer i veshur me xhaketën e tij të qëndisur në Wimbledon në 2009. Kirsty Wigglesworth/AP

A ishte mendjemadhësi? A e kishte nxjerrë Fed fshehur në çantën e tij me shpresë të qetë? Apo një përfaqësues i Nike ia dorëzoi para prezantimit të trofeut? Sido që të ishte, xhaketa gjeneroi shumë centimetra kolonash, ashtu si veshja e Federer gjatë gjithë turneut të atij viti. Ky ishte lloji i stilit estetik për të cilin Federer po bëhej i njohur.

Tani, me lajmet e javës së kaluar për tërheqjen nga ky profesion, pas njoftimit të Serena Williams në gusht, tenisti (dhe sporti në përgjithësi) ka humbur një nga protagonistët më elegant. Federer ka pasur një rrugëtim të bukur. Nga një listë me modele flokësh të çuditshme, deri te shoqja më e mirë e kryeredaktores së Vogue në SHBA, Anna Wintour. Federer është një pjesëmarrës i shpeshtë në rreshtin e parë, ambasador dhe dizajner i Rolex. Dhe sipas shefit të LVMH Bernard Arnault, një “Living God”.

Roger Federer
Federer me Anna Wintour dhe André Leon Talley, majtas, në një shfaqje të Óscar de la Renta në 2017. Gregory Pace/BEI/Shutterstock


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *