• |
ide | kryesore

Muri difensiv i Koresë dhe pika me Uruguajin i japin shpresë Bentos: Gana ka precedentët në favor

-Instant, Sport
Koresë

Gana po përballet me perspektivën e një eliminimi të hershëm nga Grupi H i Kupës së Botës 2022. Ndeshja e dytë në stadiumin Education City, ku do të përballen ndaj Koresë së Jugut është vendimtare. Yjet e Zi u dorëzuan në një humbje 3-2 përballë Portugalisë. Homologët e tyre aziatikë, bënë më mirë, duke e mbajtur në mënyrë mbresëlënëse Uruguain në një barazim pa gola.


KOREA E JUGUT

Katër barazime pa gola u shënuan në raundin e parë të Botërorit 2022, mes tyre edhe Korea e Jugut. Por që aziatikët ta arrinin një rezultat të tillë ndaj Uruguajit u desh edhe ndihma e shtyllave. Federico Valverde dhe Diego Godin të dy panë që përpjekjet të rrëzoheshin nga korniza e portës. Skuadra e Paulo Bento mori një pikë kundër amerikano-jugorëve, duke demonstruar qëndrueshmërinë e tyre mbrojtëse. Një aspekt që ka qenë prezent në ndeshjet e tyre edhe para Katarit. Korea e Jugut dhe Uruguai nuk mund të ndahen nga pikët, golat apo pikët e fair play pas ndeshjes së parë. Aziatikët e Koresë shpresojnë në një fitore ndaj Ganës, që do ti afronte me fazën me eliminim për herë të parë nga viti 2010. Duke shmangur humbjen në betejën e tyre hapëse, Tigrat e Azisë hyjnë në përplasjen me Ganën me vetëm një disfatë në 10 ndeshjet e fundit në të gjitha garat. Mbrojtja e udhëhequr nga Kim Min-jae-marshaled e ka mbajtur portën tre herë radhazi të paprekur. Koreanët janë të pamposhtur prej katër ndeshjesh, por përpara kanë probleme. Skuadra e Bento nuk arriti të godiste në portë për herë të dytë në katër ndeshjet e Kupës së Botës.


GANA

Gana iu nënshtrua humbjes 3-2 përballë Portugalisë, edhe pse e ka ende të paqartë si Inaki Williams rrëshqiti atëherë kur mund të barazonte. Afrikanët janë tani në fund të renditjes së Grupit H dhe rrezikojnë realisht një dalje nga turneu para ndeshjes së fundit. Pavarësisht se çfarë do të ndodhë në përballjen e Uruguait me Portugalinë, Gana do të jetë jashtë nëse ata pësojnë humbje nga Koreja e Jugut. Por një seri prej gjashtë ndeshjesh radhazi në Kupën e Botës ku kanë shënuar i bën Yjet e Zinj të jenë optimistë. Ndeshja e së hënës do të shënojë takimin e 10 ndërmjet Koresë së Jugut dhe Ganës në të gjitha garat. Gjashtë të fundit kanë dhënë nga tre fitore për secilën, por Gana doli fituese bindëse 4-0 gjatë betejës më të fundit, në miqësoren e vitit 2014.

FORMACIONET

Formacioni i mundshëm i Koresë së Jugut:
Seung-gyu; Moon-hwan, Min-jae, Young-gwon, Jin-su; Jung, In-beom; Na, Lee, Son; Ui-jo

Formacioni i mundshëm i Ganës:
Ati Zigi; Lamptey, Amartey, Djiku, Baba; Partey, Abdul Samed; Sulemana, Kudus, A. Ayew; Williams


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.