• |

Video/ Chelsea në pikiatë, Brighton godet 1-2 në Stamford Bridge, Haaland udhëheq City ndaj Leicester

brighton

Gjithcka e thjeshtë për Manchester City, që likuidon Leicester 3-1 e vendos nën presion Arsenal. Feston Brighton i De Zerbi që triumfon 2-1 kundër Chelsea 2-1 në javën e 31 të Premier League. Welbeck dhe Enciso përmbysën golin e Gallagher. Në shtëpi humbi 3-2 edhe Tottenham i Stellini, i mundur në fund nga Bournemouth. Sukses i madh i Aston Villa, që mposhti 3-0 Newcastle. Fiton Fulham kundër Everton (3-1) dhe Wolverhampton me Brentford (2-0), si dhe Crystal Palace ndaj Southampton.

MANCHESTER CITY-LEICESTER 3-1

Manchester City fiton duke mposhtur 3-1 Leicester. Një ndeshje me sens unik në Etihad. Citizens iu deshën vetëm pesë minuta për të zhbllokuar rezultatin me Stones, që mposhti Iversen. Në minutën e 13′ një tjetër episod kyç i ndeshjes. Prekja me dorë nga një lojtar mik në zonë i dha mundësinë Haaland të shënonte golin e dytë me penallti. Sulmuesi norvegjez ekzaltohet dhe firmos dygolëshin në minutën e 25′ pas një asist nga De Bruyne. Leicester është në vështirësi, i paaftë për të reaguar, por në kthimin nga dhomat e zhveshjes, Foxes hynë me një frymë tjetër. Iheanacho shënoi golin e nderit në minutën e 75, pasi goditja e Souttar u devijua në trupin e nigerianit nga portieri brazilian i City. Përfundoi 3-1, Manchester City ngjitet në 70 pikë, duke kaluar përkohësisht në -3 nga Arsenali kryesues. Gunners do të luajnë nesër kundër Ëest Ham. Leicester mbetet i parafundit.

Lexo më tej: Video/ Manchester City ‘dhunon’ 3-0 Bayern në Etihad, Haaland i pandalshëm: Inter magji në Lisbonë

CHELSEA 1-2 BRIGHTON

Goditje e Brighton, që ngriu Stamford Bridge duke fituar 2-1 ndaj Chelsea. Blues e nisën mirë, duke gjetur avantazhin në minutën e 14. Gallagher mori pasimin e Mudryk në hyrje të zonës, goditja e tij u devijua nga një mbrojtës dhe befasoi Sanchez. Ndeshja vazhdon elektrizuese me skuadrën e De Zerbi që shkoi rriti lojën dhe barazoi në minutën e 42′. Welback goditi në shtyllën e dytë, duke mposhtur Kepa. Në fund të kohës së rregullt, skuadra e Lampard ishte e pafat me Pulisic, që u ndal nga shtylla. Në pjesën e dytë, Brighton ngriti presionin dhe ritmin e ndeshjes, duke zotëruar topin dhe duke koleksionuar raste. Muri i Chelsea u rrëzua në minutën e 69, kur Enciso lëshoi një goditje të mrekullueshme që përfundoi në rrjetë. Brighton triumfon, duke ushqyer ambiciet e tij evropiane duke u ngjitur në 49 pikë, +10 ndaj Chelsea.