• |
ide | kryesore

Bilanci pas 14 Majit/ Rama i jep një dorë analizave që fajësojnë dyshen Berisha-Meta

Arkiva, Kryesore, Lajme

Në mesin e atyre që bëjnë analizat e votave të 14 Majit, se përse koalicioni Berisha-Meta humbi në mënyrë drastike përballë Ramës, është krijuar një llogore mes dy grupimesh që shohin dy shkaqe të ndryshme që dhanë rezultatin e 14 Majit.


Të parët i gjejnë rrënjët e humbjes tek manipulimi, tek shndërrimi i partisë në pushtet në një makineri presioni dhe shantazhi që përdor paratë e korrupsionit për të blerë vota. Që nga shpallja e Berishës “non grata”, tek rrëmbimi i vulës, refuzimi për ta financuar koalicionin opozitar me fondet e KQZ, mohimi i komisionerëve dhe numëruesve, kapja e mediave etj, janë arsye që tregojnë se rezultati final, ishte devijim i vullnetit të votuesve nën efektin e autokracisë.


Të dytët i gjejnë shkaqet në kënetëzimin e opozitës. Sipas tyre votuesit refuzuan retorikën e liderëve të koalicionit Berisha-Meta, që e kanë të pamundur të rishpikin vetveten sepse janë të vjetër, të konsumuar dhe që duhet të ishin dorëhequr kohë më parë. Si provë, jepet shifra e përafërt e rreth 230 mijë votave më pak se sa Berisha-Meta morën në 14 Maj, krahasuar me koalicionin Basha-Kryemadhi në zgjedhjet e dy viteve më parë. Pra, tek shifrat lexohet që votuesit e opozitës nuk dolën fare nga shtëpia.

Interesante është ndërhyrja e Edi Ramës në analizë. Gjatë takimit në Mat (të hënën 22 Maj), si pjesë e turit të falenderimit me votuesit e Partisë Socialiste, Rama u shpreh:

“Unë dua të falenderoj dhe ata që nuk dolën në votim, në fakt, sepse dhe ata, duke mos qenë në gjendje ta bëjnë kapërcimin dhe të vijnë të votojnë Partinë Socialiste, të vijnë të votojnë për kandidatët tanë, nuk bënë as tjetrën, nuk e ngarkuan veten, nuk e ngarkuan familjen e tyre, nuk e ngarkuan traditën e tyre të djathtë me turpin e një vote për “Bashkë Fitojmë” me Like Floririn. Unë i falenderoj dhe ata sepse duke i hequr një votë dhe në fakt i kanë hequr shumë vota atyre që dolën për t’i tërhequr zvarrë pas Berihait problemet e tyre personale, kontribuuan realisht në këtë rezultat” u shpreh Rama.

Me këtë falenderim të veçantë, ai i bashkohet shpjegimit që bën grupimi i analizuesve të cilët ia faturojnë humbjen bashkëpunimit Berisha-Meta. Sigurisht, nuk pritej nga Rama të çohej dhe të denonconte presionet ndaj zgjedhësve në 14 Maj. Kuptohet se kryeministri edhe kur bën analizë në sytë e publikut, vazhdon bën politikë.

Por fakti se ai rreshtohet mes atyre që i gjejnë shkaqet e humbjes tek dyshja Berisha-Meta, është tregues se kjo lloj narrative është muzikë për veshët e kryeministrit.

Pra, nëse supozojmë se mes zërave të arsyeshëm të opinionit publik mund të ndodhë një moment, që të ketë konsensus dhe të bihet dakort për variantin më të thjeshtë; që rezultati i 14 Majit u prodhua sa nga presioni i pushtetit, aq edhe nga oferta e vjetër e opozitarëve, sërish kjo nuk do t’i leverdiste Edi Ramës. Propagandës i duhet vetëm një shpjegim, prandaj dhe Rama i është bashkuar ta nxisë akoma më tej. Njësoj si prozhektorët mediatikë që i kontrollon vetë dhe që janë të fokusuar vetëm tek dobësitë e opozitës. Kështu, mbeten në hije mekanizmat që bllokuan një proces votimi të lirë dhe të ndershëm./Lapsi.al

Ç’mund të bëjë Rama për pushtet19 Comments

 1. Si te mos u jape nje dore lideri global, ata sfiliten per te duke u munduar ta mbulojne diellin me shoshe dhe te na thone se mbreti nuk eshte lakuriq. Madje edhe gazetare qe deri dje ishin kritike te forte ndaj qeverise, sot bejne te “baraslarguarin”…

  Po te shihni emisionet e mbremjeve, me shume pak perjashtime, tema e dites eshte: HU,MBJA E OPOZITES, perfundimi per cdo gje ne kete vend FAJIN E KA SALIU, tani i eshte shtuar edhe LIKE FLORIRI.

  A ka njeri me dy fije tru ne koke dhe me nje cike yndyre ne trup, qe ta besoje kete?

  Nderkohe vendi po shkon drejt diktatures perfundimtare me bekimin e nderkombetareve.

 2. Ky lloj populli meriton vetem buke e cirk sic propaganda e Ramazanit ka nje dekade qe i mbush barkun me lugen bosh. Nuk eshte dhe shume e veshtire po ta mendosh se shumica jane komuniste te rilindur, offspring te komunisteve te ngordhur.

 3. Kjo duket si nje analize jo nga Andi Bushati, por nga ai bytheqiri tjeter qe ka zgjedhur te beje gazetari per te qire pidhin e vartesve.

  A te qifte Kol Kyci ne bythe ty. E u qifshi te dy bashke ne bythe. Mor Kokrra bytheqirash Impotente.

  Kerma te nevertishme!

 4. Me propaganden Ramiste te shpifur ,te vjeter gjoja e Berishes e Metes, ky katalog i prindit tije e daja me ish kodoshe te fise kuqalit, ka kuraje e flet per politike te vjeter, kur vete me pushtetinka me shume ne te, se dyshja Berisha Meta.,Me kesi manovrash e akrobaci fjali.esh, ky qelbo i plitikes hiptonizon njerezit e i huton me bullizime, tallava, e doren ne qafe ndonje fakiri qe mashtrohet nga ky biri kurves, pas te ciles fsheh te gjitha maskaraden e vuajtjeve te popullit qe i ka detyruar te largohen nga vendi.Fitoren e vjedhur , te blere e te mashtruar,fytyrenxiri kfsha rilindase na e shet fitore, pas se ciles ky pucist e di dhe eshte organizator i marrezise se taktikes se si vidhen, votat, si manipulohen njerezit, si blihen, e si detyrohen te punesuarit e shtetit. I pa fytyri ka kuraje e flet per demokraci, kur asaj me kohe i ka vene kazmen ne te gjitha organet e pushtetit. E fain na e paska politika e vjeter, gjoja, qe celedat e kashtes kane ata, degjenerimine tjetersi.in e demokracise po e ben ti, or faqe zi me zorraxhij te trasheguar me servile e bije kurvi, me oligarke katile qe cdo dite ne bashkepunim me ty , hajdutin me te madh pos pushtetit kuqal, nuk ka ngjare qe hajduti e bashkepunetori i vjedhjes, degjenrri.it te vendit te jet nji pushtues hajdut qe quht psikopati E, Rama.Per kete vend dijeni se te aredhme me edhe ska. Flini ne andrrat e mashtruesit,se vehten e suiten e sektit gangsteri lolo eshte ne parajse. Poulli te shoh e te enderroje.

 5. Berishën e shet dhe Blendi Fevziu: Le të bëhet president nderi. Nëse thua se u blenë votat për 10 vjet rresht, atëherë je i paaftë,ti cecen i ores 22:27 e ke memorjen me virus salihu,por ne 2005 kur fitoje salihu te gjithe mediat mereshin me humbjen e opozites sepse fituesi nuk gjykohet,por humbesi gjykohet neper studiot e opozites sepse ti dhe te tjeret si ty duhet te dine cfare behet me opoziten dhe kush do e drejtoje,opozita duhet te jete gati per zgjedhjet e rradhes

 6. Po si nuk shkruajti, apo komentoi askush per vendimin e sotem per rritjen e pagave per Minstria, Presidentit e Deputete? A jane keto para te taksapaguesve shqiptare. Perse duhet dyfishuar rroga? dyfish pune?? Sa vjedhje ketej e sa vjedhje andej. Po shoqeria civile ku eshte? Po mbrojtja e konsumatorit? Heshtje vdekje kudo! Votoni se gropen do te gjeni. Hidhen ide per rrogen minimale 60,000 leke dhe dalin disa idote e thone bravo. Por nuk llogarisin qe paga minimale e rritur, do te rrise koston e jeteses akoma me shume, do te paguhen akoma me shume taksa e te rrofte qe po konsideron rroge te larte. Si rrjedhim me shume para per shtetin, me shume dhimbje per pensionistet dhe mjer ne nga kokrrat e injoranteve qe na rredhojne.

 7. I neverituri ne komentet e cdo artikulliI PA EMER, Ne komentin tend neverites duket urrejtja e dufi qe kerko te nxjerresh me opoziten. Hajduti eshte qeveria, e ti zagar kuqal e drejton gjishtin nga opozita. Keshtu sipas mendjes sektiste te semure me psikopatine e kryetarit tuaj, edhe se keni bere baderdine ne cdo zgjedhje me marifetet makaber anti zgjedhore, ju jeni, e keni mbajtur pushtetin, por ama me damken,,,pushteti hajduteve, e shkelesit e demokracise.Per keto zgjedhje opozites reale e shumices anti pushtet iu mohua e drejta e votes me te tera menyrat abstrakte ligjore nga monopoli i dores qe komando cdo qelize te shtetit, shkurt nga diktatori i maskuar, korruptuar, ky eshte E,Rama, pa as me te vogelen dyshim.Edhe pushtuesit nuk do kishin vepruar me shume se ky gangster kuqal me voten e lire.

 8. Ka vetëm nji zgjidhje ti vizatohet në lule të ballit nji kryq me plumba këtij deri dhe derave që i bëjnë propagandë

 9. Dokumenti/ “Berisha nuk donte Kosovën e pavarur”! CIA varros përfundimisht “patriotizmin” e Berishës: Loboi në Amerikë kundër kosoves,ti cecen debatikas i ore 13:16 eshte Fevziu ai qe ka folur benjamini i salihut tend o loqja e majte e salihut

  1. Ai qe loboi per ndarjen e Kosoves eshte lideri yt shpirteror, miku personal i Vucicit, ministrit te Miloshevicit.

 10. ‘Bashkëpunojmë me PS…!’/ Duka kundër Berishës: PAA i njeh zgjedhjet, një rezultat i tillë është i pakontestueshëm.ti superKari salihut jane dokumenta te CIA dhe jobte dhquoit te salihut shko tani mbaj shishe e shurres salihut,ti cecen i ores 18:28

  1. Ore… Po ekstradojne gjith cunat e Londres ne Shqiperi!! Do dali Rames t’i prese te Aeroporti i Kukesit?!

 11. BILANCI I PANGOPËSISË PARLAMENTARE

  Parliamentarians, with power and might,
  Their salaries doubled, without a fight.
  Ignoring the public, they line their pockets,
  Their greed and selfishness, like a rocket.

  The people suffer, with needs unmet,
  While parliamentarians, their wealth begets.
  Their promises empty, their actions few,
  Their disregard for the public, a shameful view.

  They make promises, but never follow through,
  Their words are empty, their actions few.
  They forget who they serve, and why they were elected,
  Their greed and selfishness, cannot be corrected.

  They forget their duty, to serve the nation,
  Their greed and corruption, a moral violation.
  The public’s trust, they have betrayed,
  Their actions, like a debt unpaid.

  Parliamentarians, with their heads held high,
  Their arrogance and greed, they cannot deny.
  The public’s needs, they push aside,
  Their own interests, they cannot hide.

  The people’s voices, they choose to ignore,
  Their own wealth, they choose to adore.
  Parliamentarians, with their double salaries,
  Their actions, like a moral malady.

  They must remember, they are there to serve,
  Not to take, but to give and to preserve.
  The people’s needs, must be their top priority,
  For parliamentarians, it’s time to show some humility.

  The public demands change, with a loud voice,
  For parliamentarians, it’s time to make a choice.
  To serve the public, with humility and grace,
  Or to continue their greed, and fall from grace.

  Their actions speak louder, than any words they say,
  Their greed and corruption, will not go away.
  The people will rise up, and demand change,
  For parliamentarians, their ways are strange.

  Parliamentarians, with power and might,
  It’s time to do what’s just and right.
  To serve the public, with honor and pride,
  And put their own interests, to the side.

 12. Mos i bini kot më qafë Skënderbeut të Spiropalit.
  Ai i ka hapur luftë korrupsionit në administratë që nga nëpunësit lokalë e deri tek vetja e presidenti.
  U pa që duke ju a trefishuar pagën prokurorëve të SPAK, në Shqipëri nuk kemi më prokurorë të korruptuar.
  E si të mos korruptohen deputetët e ministrat e gjorë me një rrogë të vogël sa dhjetëfishi i pensionistëve ?
  Ju duhet bërë atyre rroga njëzet fish më shumë nga pensionistët milionerë , që të mos vjedhë askush prej tyre.
  Mandej , si mund të kontribojë administrata socialiste në mbledhjen e votave me lopatë për liderin global po nuk patën rrogat mbi 3 mijë euro ?
  Si mund të rizgjidhet në krye të qeverisë përsëri karagjozi Rama në 2025, pa ju a dyfishuar pagat sejmenëve të tij ?
  A duam ne shqiptarët që të udhëhequr nga mbreti me poture, të futemi sa më shpejtë në BE ?
  E si mund të futemi në BE pa i pasur rrogat qeveritarët e deputetët po aq sa në vendet e BE ?
  Jo po duhet të dyfishohen edhe pensionet.
  Jepuni pensionistëve me kasketa edhe 50 euro në muaj e ata edhe duke u ushqyer vetëm me presh nga goja e prapanica, nuk do të ndihen po do të thërrasin “Të na rojë partia e shoku Edver”
  “Bar do të hamë e idealet e Partisë nuk do ti tradhëtojmë”.
  Fundi i fundit a nuk jetuan shqiptarët edhe duke punuar vetëm me 25 dollarë në muaj në kohën e Partisë së lavdishme të Punës për 5 dekada ?
  Jo do të thonë kasketat e vjetra se vërtetë shqiptarët mernin 25 dollarë në muaj po ama nuk kishte papunësi pasi të gjithë bënin sikur punonin e qeveria komuniste bënte sikur i paguante.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *