• |
ide | kryesore

Pas fitores së zgjedhjeve/ Rama rikthen diskutimin për rritjen e çmimit të energjisë

Lajme, Të fundit

Kryeministri Edi Rama, nga foltorja e Kuvendit, deklaroi se në verë do të rihapet diskutimi për fashën e energjisë elektrike, që u la pa u zbatuar vjet në nëntor, pas kundërshtimeve të ashpra, duke nënkuptuar rritjen e çmimit të energjisë për konsumtatorët familjarë.


Kreu i qeverisë theksoi se deri më tani rritjen e këtij çmimi e mbulon qeveria. Qeveria tentoi vjet ta rriste çmimin mbi 900 kilovatë në rreth 50 lekë për kë/orë për konsumatorët familjarë.


“E kemi marrë këtë vend kur tabela e klasifikimit ishte si vijon. 220 euro paga mesatare. Ndërkohë që Kosova e kishte 440 euro dhe rajoni më lart. Kemi qenë të fundit, me diferencë. Me votimin e sotëm ne i hapim rrugën pagës mesatare 900 euro. Mjafton të shikohet sesa të ardhura kemi spostuar ne për të sistemuar në shtëpi dhjetëra mijëra familje për të kuptuar se pse kjo nuk u bë kur kishte mundësi të bëhej. Pastaj erdhi pandemia, pastaj lufta.

Sot vazhdon që në faturën e energjisë elektrike dhe për biznesin e vogël, të jetë dora e qeverisë. Ajo që paguajnë familjet s’është vlera reale e faturës. Familjet shqiptare dhe biznesi i vogël paguan ekzaktësisht çmimin që paguanin përpara krizës. Qeveria ka pasur dhe ka vullnetin për të vazhduar të paguajë.

Ne në verë do duhet të hapim diskutimin e fashës pasi konsumi do rritet. Nëse këtu do kishim të bënim me një ekonomi lënguese, nëse do të kishim të bënim me një pasqyrë si ajo që na vihet përpara saherë ka parlament me shifra një këtu e një atje si ajo përralla e asaj species që donte të zbukurohej dhe mori nga të gjitha kafshët ndonjë gjë dhe pastaj doli një monstër.

Ekonomia është thënë këtu dhe ndryshe nga ata që thoshin ndryshe, Papunësia është në nivelet e para pandemisë. Konsumi është rritur. Eksportet janë rritur dhe të gjitha këtu s’janë opinione, s’janë as shifra të nxjerra nga mënga sipas qejfit. Është e kotë fare që sot të bëjmë debat e lagu apo nuk e lagu përballë faktit që kjo shumicë qeverisëse po bën rritjen më të lartë historike të pagave”– tha Rama.


13 Comments

 1. Aha, prandaj i ngriti rrogat për të vetët që mos e ndjejnë rritjen e korrentit.Populli mas sume e ka.Dhe popullit i pëlqen!!!

 2. taksa e sorrosit eshte gjithnje ne rritje e ky pusht gjithnje ne ngritje cmimesh e rritje vjedhje.nuk eshte e lehte te rrish ne pushtet.eshte nje taks qe paguhen,sidomos nga monstra qe as kamarierin nuk bejne dot.historia ne Shqiperi po perseritet.

 3. Populli me Cazzo ne bote perfundimisht e vulosur, qe sot e tutje çdo qenie humane i thençin qe hecen ne rruge , do me duket me pamje penisi dhe ne vend te yllit komunist ne flamur te veme simboliken e Penisit

 4. Pse ka krize apo si paranormal qe je mendon se se shpejti do te kete krize? Paguaj 60 milion euro per dy rrangalle ne Vlore dhe tani kerkon rritje çmimi . Nuk u ngope me rritjen e çmimeve , taksave dhe çdo gje tjeter qe bie ne kurriz te fakir fukarait o i marre ? Apo sa me i varfer fakir fukarai aq me kollaj e shet voten o i gjati ine ?

 5. Bisht qeni, bisht qeni ngelet! Sado mundohesh ta drejtosh.

  Po ca ti bejme ketij popullit tone pellazg-otoman(trim e liridashes). Nuk ve mend! Nuk meson hic nga historika! Dru tere jeten!

 6. Kostot shtese te energjise thote pushti I paguan qeveria hajdute e tij!? Eshte edhe per te qeshur edhe per te qar!? Po ato jane taksat e shqiptareve o I degjeneruar,ato jane TVSH 20% qe paguajne delet per te gjitha produktet qe blejne ,ato jane tvsh e ushqimeve qe delet paguajne dhe iu votojne ju te mbaruar ! Ketu ne USA eshte 0 tvsh per ushqimet,kurse produktet e tjera e kane tvsh 6-8% perjashtuar taksen e pijeve alkaline dhe cigareve qe eshte 20%! Vazhdoni I ngrini 50% taksat se ashtu I do mushka drut ,e hodhet hallin tani dhjeua kalin! E dyta ngritet pagat e deputeteve dhe te ministrave 100% kurse rrogat e mesuesve,doktoreve,infermiereve dhe te administrated se ulet vetem 7% dhe thoni do shkoj paga mesatare $900 ! Po detyrimisht do te rritet paga mesatare sepse po rritni pagat tuaja 2 fishin!

 7. Çim Peka sulmon Blendi Fevziun: O idiot, çfarë i ke këto budallëqe që nxjerr nga goja?Ju cecene doni kohen e komunizmit dhe rrumpalles se salihut kur ishte ne pushtet qe kamza bathorja paskuqani farka nuk paguanin asnjehere drita uje,jemi ne kapitalizem o shpellkare te cecenit malok salih karaxhic berisha

 8. O SA PO KENAQEM! VETEM PERPARA EC. PERPARA ME RROGAT TUAJA,PERPARA ME VJEDHJET,PERPARA ME TAKSAT,PERPARA ME CMIMET, PERPARA ME KORRUPSIONIN ,PERPARA ME CMIMIN E ENERGJISE!
  VETEM PERPARA SHKO O KRIMINEL! ALLAHU DO MARRE HAK PER NE QE NUK TE VOTUAM!
  AMA ATYRE QE TE VOTUAN ,QE E SHITEN VOTEN, QE NDENJEN NE SHTEPI DHE NUK VOTUAN ,ATYRE SHQELMIN MU NE FYT! SHPIRTIN MERUA,SE KESHTU DO TE TE VOTOJNE ME SHUME NE 2025.
  OH C’PO FERKOJ BARKUN NGA KENAQESIA! U RRIT CMIMI I DRITAVE!
  VDEKSH O PLEHRE!

  1. Oho .Ja futi prapë shqiptarëve.Por e lezeçme është sa ja futi atyre që gjithmonë e votojnë e atyre që pagoi për t’a votuar.Ato lekë që morën do paguajnë korrentin e rritur.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *