• |
ide | kryesore

SPAK i dorëzon policisë urdhrin e arrestit për Arben Ahmetajn

Arkiva, Lajme, Të fundit
arben ahmetaj

Disa ditë pasi parlamenti i dha autorizim për arrestimin e ish-zv.kryeministrit, SPAK i ka dorëzuar policisë urdhrin e arrestit për Arben Ahmetajn. Avokati i tij ka thënë se Ahmetaj gjendet në Britaninë e Madhe, ndërsa vetë Ahmetaj ka thënë se nuk mund të kthehet për arsye familjare. Fakti që SPAK ka siguruar urdhrin e arrestit nënkupton se arrestimi tashmë ka marrë miratimin e Gjykatës së Posaçme.


Ndaj ish zv.kryeministrit, SPAK ka ngritur akuzë për tre vepra penale. Ai akuzohet për korrupsion, fshehja apo mosdeklarim të pasurive dhe pastrim parash.Mësohet se SPAK i ka kërkuar Policisë informacione rreth vendndodhjes së Ahmetajt. Ai pritet të shpallet së shpejti në kërkim ndërkombëtar. Ahmetaj akuzohet pë “shpërdorim detyre” dhe se ka përfituar fonde nga biznesmenët e inceneratorëve, Klodian Zoto dhe Mirel Mërtiri, ku si këmbim i ka favorizuar ata në biznesin e tyre.7 Comments

  1. Ky Ahmetaj kot ben si pidhsome se me Ligjin Antimafia, nuk te jep azil asnje vend. E sidomos kur Amerika thote luftoni korrupsionin. Te sjellin ata o mik me bizhame kudo qe te jesh…
    Hajde me mire e deklaro qe ta shtiu karin Erion Veliaj, dhe shko atje te safet Gjici se pa qamet Gjushi

      1. O ANASTAS CA THUA TI MO KESHTU. AMERIKA ESHTE NENEJA E KORRUPSIONIT. KA MASHTRU BOTEN NGA 70 VJET ME DOLLARIN LETER O BYRAZER

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *