• |

FOTO/ “Nuk mund ta besoj”: Schmeichel e kritikon, Onana bëhet meme për gafën me Forest

Schmeichel

Sulmuesi i Nottingham Forest, Taiwo Awoniyi shënoi pas dy minutash lojë të shtunën, me Manchester Unitedin që dukej i pambrojtur në kundërsulm. Red Devils e fituan më pas ndeshjen, por Peter Schmeichel ka pohuar se Andre Onana “ia bëri të lehtë” Taiwo Awoniyi që të zhbllokonte sfidën të shtunën.

Forest heshti turmën e United me një gol të shpejtë tronditës në Old Trafford. Awoniyi finalizoi me qetësi brenda dy minutave pas një kundërsulmi shkatërrues. Ai ishte në gjendje të godiste topin përpara Rashford, i cili nuk ishte në gjendje të bënte asgjë për të ndaluar vrapimin. Sulmuesi i Forest hezitoi një herë përballë portierit Onana, por 27-vjeçari ra shumë herët në tokë dhe e mori ai vendimin për kundërshtarin. Ishte një fillim i mjerueshëm nga United dhe gjërat u përkeqësuan vetëm dy minuta më vonë kur një goditje dënimi u dërgua me kokë në rrjetë nga Willy Boly.

SHUPLAKA E SCHMEICHEL

“Sinqerisht nuk mund ta besoja atë që po shihja për golin e parë”, tha Schmeichel për Premier League Productions. “Kaq shumë gabime dhe kaq shumë gjëra shkuan keq. Kishte shumë hapësirë të mbetur pas tyre, Rashford ishte njeriu i fundit, nuk e fitoi ndërhyrjen dhe Onana e bëri të lehtë për Awoniyi. Pastaj… 1-0 me 25 sekonda pas rifillimit, [Willy] Boly nuk lëvizi fare dhe thjesht e çoi me kokë në rrjetë”.

United arriti të kthehej në lojë me një gol të Christian Eriksen, me danezi që goditi krosimin e Rashford. Casemiro më pas barazoi në fillim të pjesës së dytë, përpara se penalltia e Bruno Fernandes t’i kalonte United në epërsi. Duke folur pas ndeshjes, Schmeichel tha: “Ishin dy ndeshje në shtëpi për Man Utd, ata i kanë fituar të dyja, por ka shumë gjëra që nuk funksionojnë. Është një tre pikësh i mirë, por ti pret që Man Utd të vazhdojë dhe të mos varet në fund. Kjo të shqetëson pak”.