• |

Video/ PSV e Arsenal “paqe” pa dëme: Lens nxjerrin Sevilla edhe jashtë Europa League

Lens

Përfundon në mënyrën më të keqe të mundshme Champions League për Sevilla, duke konfirmuar se është në krizë. Andaluzianët, në vendin e 16 dhe që luftojnë për të mos rënë nga La Liga, janë mposhtur 2-1 nga Lens. Goli vendimtar i Fulgini kualifikoi francezët në playoff të Europa League. Ramos dhe shokët e tij janë jashtë Evropës me dy pikë në gjashtë ndeshje. Asgjë në lojë mes Arsenal dhe PSV, të cilët tashmë ishin kualifikuar në raundin e 1/8: Nketiah dhe Vertessen shënuan barazimin 1-1.

PSV 1-1 ARSENAL

Arsenal dhe PSV tashmë ishin kualifikuar për në fazën e 1/8 të Champions, me Gunners sigurisht të parët dhe holandezët të dytët. E dy skuadrat nuk i bënë keq njëri-tjetrit në ndeshjen e fundit. Në Philips Stadion përfundoi 1-1, pas një ndeshje të ekuilibruar. Holandezët iu afruan golit me Pepi dhe goditën shtyllën me Vertessen. Avantazhin megjithatë e morën londinezët. Në minutën e 42′, Nketiah përfitoi nga asisti i Nelson për të mposhtur Benitez. Në pjesën e dytë holandezët sulmuan sërish dhe barazuan rezultatin. Arsenal ishte i çekuilibruar dhe humbi nga kontrolli Saibari, që shërbeu për Vertessen, i cili shënoi golin e barazimit në minutën e 50′. E mbyll kështu i pari Arsenal me 13 pikë, duke lënë të dytin PSV me 9.

LENS 2-1 SEVILLA

Nuk pati surpriza për vendin e tretë. Sevilla kishte nevojë për një fitore në Stade Bollaert-Delelis për të kaluar dhe eliminuar Lens. Por andaluzianët vazhduan krizën dhe humbën 2-1, duke i dhënë lamtumirë Evropës. Sevilla u hodh përpara dhe Lens u mbrojt në pjesën e parë, por në të dytën situata ndryshoi. Pasi rrezikoi në traversën e goditur nga Adrià Pedrosa, francezët kaluan në avantazh me një penallti bujare. Kontakti mes Soumaré dhe Medina nuk u duk si penallti, por Zëayer e akordoi dhe Frankoëski nuk gaboi në minutën e 62′. Tani Sevilla duhet të shënonte dy gola dhe barazoi rezultatin, po me një penallti bujare. Ramos humbi tentativën e parë, me një pritje të dyfishtë dhe festë nga Samba, por ky i fundit ishte shumë përpara dhe penalltia duhej përsëritur. Mbrojtësi zgjodhi “panenka” dhe nuk gaboi në minutën e 79′, por Sevilla doli e gjitha përpara dhe në kundërsulm Fulgini shënoi golin e 2-1 në minutën e 96′. Në Europa League shkon Lens, që e mbyll i treti me 8 pikë e do të luajë në playoff.