• |
ide | kryesore

Racizëm në FA Cup: lojtarët braktisin fushën

Sport

Disa tifozë të Yeovil adresuan fyerje raciste kundër Vincent Douglas Pajetat, një portier kamerunas i Haringey, ndërsa ai po përgatitej të ekzekutonte një goditje dënimi. Penalltia u gjuajt dhe u realizua nga Murphy, por ishte episodi i fundit i ndeshjes.

Lojtarët e Haringey në fakt kanë braktisur fushën pas ngjarjes, pas një momenti nervozizmi, me lojtarët e Yeovil që përpiqeshin të qetësonin tifozët, siç raportohet nga ‘Mirror ’.


Të zotët e shtëpisë sqaruan incidentin dhe shpjeguan vendimin e tyre me një Tëeet.

“Loja u braktis pas një episodi racizmi. Duhet thënë se 99.9% e tifozëve të Yeovil ishin po aq të neveritur nga kjo situatë sa edhe. Një klub, një komunitet.”

Haringey u kthye në fushë vetëm njëzet minuta më vonë për të treguar solidaritetin me Pajetat, por pa rifilluar lojën. Tani FA do të duhet të marrë vendim për atë që ndodhi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu