• |
ide | kryesore

Rama refuzon komisionerin e BE dhe Venecian për kodin: “do i votojmë në parlament”

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Edi Rama duket se po shkon përpara pa pyetur asnjë faktor ndërkombëtar në vullnetin e tij për ti krijuar rilindjes avantazh të pamerituar në zgjedhje. Në vullnetin për të ndaluar koalicionet parazgjedhore me lista të veçanta të partive opozitare, ai jo vetëm rrefuzoi të merrte mendimin e OSBE- ODHIR (ashtu sikurse palët patën rënë dakord në marrëveshjen e 14 janarit për të zgjidhur aty pikat që nuk kishin dakordësi) por ai do të injorojë edhe thirrjet që i kanë ardhur nga komisioneri për zgjerim i BE Oliver Varhelyi dhe nuk do të marrë parasysh as mendimin e komisionit të Venecias.


Pak ditë më parë presidenti Meta ktheu me dekret ndryshimet në kodin zgjedhor që pengonin koalicionet duke paraqitur në favor të aktit të tij një document me 81 faqe. Por lëvizja e beftë e Metës nuk qe ky akt të cilin ai e pati paralajmëruar. Lëvizja e tij surprizë qe se këtë dekret ai e çoi për shqyrtim tek një arbitër i panashëm si Komisioni i Venecias (lexo ketu).


Kjo kthesë e arsyeshme politike që mëton të vërtetojë para publikut se cili ka të drejtë u prit më së miri edhe nga komisioneri për zgjerim i BE Oliver Varhelyi i cili botoi një status në Twitter ku këshillonte që parlamenti të prise Komisionin e Venecias: “Unë besoj se“@VeniceComm” do të japë këshilla të shpejta për palët e interesuara shqiptare mbi zbatimin e Ndryshimeve Kushtetuese të 30 korrikut. Parlamenti duhet të marrë në konsideratë që të presë rivotimin që të marrë parasysh këtë këshillë. Shikoni në zgjedhjet të lira dhe të ndershme në prill 2021” shkroi ai.

Por, për të arritur qëllimin e tij Rama duket se nuk ndalet para asgjëje: “Ai sot ka postuar një status ku gjoja i përgjigjet presidentit, porn ë fakt hedh poshtë rekomandimin e komisionerit të BE për të “shkuar në zgjedhje të lira”. Ai tha se parlamenti nuk do ta presë venecian dhe do vazhdojë në rrugën e tij. “Mendimi i Venecias është gjithnjë i mirëseardhur, por për një ligj të votuar dhe të refuzuar nga Presidenti, procedura është e qartë: Refuzimi i Presidentit pranohet ose rrëzohet nga parlamenti! PARLAMENTI DO TË RISHPREHET PA HUMBUR ASNJË DITË!”

Sikur të mos mjaftohej me këtë Rama shtoi: “Opinioni i Venezias mirësetëvijë kur të vijë, por koha për këto zgjedhje s’pret asnjë ditë jashtë procedurave”.

Pra mesazhi është i qartë: ska rëndësi çmund të mendojë opozita, presidenti, BE, ODHIR, Venecia, topi i zgjedhjeve është i imi dhe penalltinë do e gjuaj vetë.

©Lapsi.al

17 Comments

 1. VOTOJI O PALLOSH KURVE SE MOTREN DO TA QIME MARE E PRAPE
  KUSITE DHE TENXHERET QE TI I VURE NE ZJARR PO VLOJNE , REVOLUCIONI ESHTE I PASHMANGSHEM . AI ESHTE FUNDI JUAJ , FUNDI I NJE SUNDIMI 45+30 VJEÇAR . NDRYSHONI SA NUK ESHTE VONE , NUK DO TE GEZONI ASGJE O KURVA

 2. Si nuk paska ky njeri asnjë të afërm që da dojë e ti thotë që të mos luaj me zjarrin ?
  Ky po i kalon të gjitha fazat e çmendurisë e vepron si ai që ka vendosur që para se të vrasë veten , të shkaktojë një tragjedi të madhe në këtë popull.
  O SPAK-u !
  Që të mos bëheni ASPAK-u, , duke pasur për këtë të çmendur gjithë ato dosje, shpëtojani sëpaku jetën duke e arrestuar e duke e çuar në ndonjë spital psiqiatrik, duke evituar rrezikun për gjithë Shqipërinë por edhe për veten tuaj.

 3. Keq i paska punet shume keq. Me sa duket me 26 prill do kemi nje maxhorance me 100 vende ne parlament dhe ky eshtr rreziku i madh. Jo sepse Rama do thyeje qafen nga pushteti, por se nje maxhorance e tille do nderroje kushtetuten dhe duke e patur mendjen te vjedhe per vete, maxhoranca e re do i coje dosjet e Rames ne SPAK me gabime e keshtu do haje ndonje denim te lehte me 4-5 vite burg. Deri me tani, Rama dhe rilindja e tij me spiropalistet ne krye, nuk merr me shume se 250-300 mije vota. Ndoshta me ndryshimet e Kodit Zgjedhor, do arrije te marre 40 deputete

  1. Mesaduket kmunistët prandaj e duruan Enver Hoxhën për 45 vjet, ndonëse ai pushkatoi më të shumtët e tyre.
   Sipas këtij të paemrit të orës 16/12, duket sa paskan pasur frikë se mos vijë në pushtet një mazhorancë tjetër e do ta bënte edhe me keq..
   Po a ka më keq se diktatura o shqiptarë të tredhur nga trutë ?

 4. Ky byth pa lari ,duket trimerohet,dhe merr mesime nga i semuri psiqik i bosforit,nga baba Erdogan,por si duket terezia po e shpejton fundin e vet,fund te hidhur do te kete ky kerma dhe ata qe i vene nga pas,bashke me te ashtu quajturen opozite e re,pa perjashtuar edhe vemjet e dale nga suma e Sales, Astrit bytha Xhozi e kompani,e genjen mendja krye.k.

 5. Po mirë ky që ka luajtur nga fiqiri(me kohë) por të tjerët që kanë 2 pare mend nuk i thonë noji fjalë.Po nuk po e kuptojnë që po i vjen fundi të gjithëve e të bëjnë një veprim që të paktën të mos votohet përsëri.Ky veprim të paktën do tju ulë sado pak emërtimin e keq delet e Ramës.

  1. Kush t’ia thote o Gimi? Sspiropalistet, apo ato qe bejne dasma me pensionin e se jemes dhe qe spiropalizohen sa here qe shohin tufat me euro? Apo mos pret t’ia thote Erjon Braca i cili kenaqet me ca kothere qe mbeten…

 6. Perderisa jane kaq te sigurte qe fitojne keta te palo opozites,atehere pse kane frike te hyne ne zgjedhje veç e veç dhe kush parti merr me shume vote,krijon qeverine,kjo nuk eshte me e drejta dhe e sakta?!

 7. po jo me ju me lart, mos i hani se ky do t’a kaloje ligjin sic do

  keta bythqiret e BE-se jane ata qe e mbajne ne fuqi, ata jane boshti kurrizor i xhahxha sorres

  me kto gjona BE ju thone shqipove:

  “Ne u perpoqem, por nuk na degjon, dhe ne kaq fuqi kemi, t’a keshillojme!”

  pra per sa kohe ne shqiperi asnje s’del neper rruge, i gjati dhe BE vazhdojne teatrin

 8. Kofortesa gjithmo e pèsuar rama eshte ne grrjet e fundit ky komentusi i fundit i mirè thot ishim mire me nje parti qe te qij pragun ty

 9. Cfare paradoksi!?
  Ilir Meta kosiderohet politikani me i korruptuari ne Europe ku nuk mungojne edhe fakte te dokumentuara deri ne filmime dhe nderkohe egzistojne nje dore zagaresh qe kerkojne te bejne revolucion.
  Picke te mizes!!!!!!!!!

 10. Kështu i vrau Enver Hoxha shokët, por ai atëherë iu fuste plumbin. Tani nuk ka plumba, por ka shkrime. i bën vetë, i vë emër tjetër dhe i shpërndan Lulzimi nëpërmjet mediave të tij.

  Kjo është “vrasja” modern. Është njësoj siç e bënte diktatori.

  Është kjo ajo që po bën Luli sot.

  Është një fakt që të bën të mendohesh pak për të kuptuar se kush është Lulzimi i vërtetë dhe ku ka katandisur forca simbol e viteve ’90 dhe gazeta e shpresës së shqiptarëve.

  Ata po thonë se Jozefina është “vrasëse” me pagesë

 11. mire ua ben se e degjojne vencian kur u intereson. Meta duhej te kishte dhene doreheqjen nje vit me perpara pikerisht se venecia i hodhi poshte vendimin per te shtyre zgjedhjet

 12. Po cte keqe ka? Hambasadoret e dhane ok njehere. Tani thone jo. Prisni. Jo ore jo. Ka te drejte Rama, madje ska nevoje te mbledhe parlamentin fare. Po tha ai eshte e bome. Ca do votojne kot. Jepi Rame hec para mos e rruj fare. Edhe per zgjedhje skemi fare nevoje. Prishin leke kot. As per ministra. Merri ti leket mor plak, te gjitha rrogat. Mbase te mbushet bytha e barku.

 13. Edi Rama i fituar eshte ne te gjitha dhe nuk i hin gjemb ne kembe sepse ai eshte me dy kartela per i cmendur dhe nuk mban asnje pergjegjsi ligjore ishte deshire e komonisteve qe e votuan dhe e deshen tani tu roje dhe ta mbajne me shendet ky komonisti president qe mundohet te vendos regulla komonistat nuk njohin regulla ligje shtet ata njohin nenen pati dhe partia eshte shoku Rama Fitore Fitore

 14. Keni ngrene ndonje gje sot se politiken e thate.
  Edhe sikur Rama te ike prap do te duam sherr.
  Mender as qe me rruhet fare,i ka dale boja te tereve.
  Hajdute dhe bij hajdutesh vazhdojne te rrine ne politike.
  Keto pordhet e Venecias apo OKB apo te BE apo te Leshit jane koti fare.
  Ah te behem edhe njehere nuse pa do te dije te nuseroj.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu