• |
ide | kryesore

Lollapalooza anulon performancën e DaBaby pas komenteve homofobike

-Instant, Paparazzi, Slider

Nuk kanë të fund lajmet e këqija për DaBaby.


Festivali muzikor Lollapalooza anuloi shfaqjen e reperit të dielën pas komenteve të tij që u dënuan gjerësisht si homofobike.


Në festivalin muzikor Rolling Loud në Miami më 25 korrik, DaBaby bëri komente të rreme dhe fyese për burrat homoseksualë dhe HIV. Ai gjithashtu foli vrazhdë për femrat.

DaBaby mbrojti komentet e tij më vonë në Instagram.

“Unë nuk kam qenë duke folur. Kjo quhet thirrje për veprim. Kështu quhet, sepse unë jam një interpretues i drejtpërdrejtë,” tha ai. “Unë jam interpretuesi më i mirë live”.

Elton John, Madonna dhe Dua Lipa ishin ndër emrat që folën për të dënuar komentet homofobike të këngëtarit.

Dua Lipa, e cila bashkëpunoi me reperin në një remix të këngës së saj “Levitating”, tha në një deklaratë në story-t e saj në Instagram se ishte “e befasuar dhe tmerruar nga komentet e DaBaby”.

Të paktën një njeri i famshëm ka folur në mbështetje të DaBaby.

“Nëse do të kesh videon e Lil Nas X dhe ai të jetojë të vërtetën e tij, patjetër që do të kesh njerëz si DaBaby që do të thonë të vërtetën e tyre,” tha reperi T.I. tha në Instagram për reperin Lil Nas X që ishte hapur homoseksual.

Reperët Young Thug dhe G Herbo do të marrin vendet e DaBaby në festival, njoftoi Lollapalooza.
Festivali tha në një twitter se ishte “i bazuar në diversitet, përfshirje, respekt dhe dashuri” dhe se performanca e DaBaby u anulua.

©LAPSI.AL

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu