• |
ide | kryesore

Rama si pazarxhiu i “Open Balkan”

-Instant, 1, 2, Ide

Edi Rama ka marë rolin e flamurtarit të promovimit të “Ballkanit të hapur” përballë skepticizmit të fortë të BE-së. Në një shkrim për Politico.eu ai ka mbrojtur pak a shumë të njëjtat teza që ua tha në sy edhe liderve europianë në samitin e Bërdos, në fillim të këtij muaji. Duke qenë i bindur se e ftet më mirë gjuhën e europianëve se sa nismëtari i këtij projekti, Aleksandar Vuçiç dhe i vetësigurtë, se i jep idesë më shumë ngjyrime sesa i zakonshmi deri në monotoni, Zoran Zaev, kryeministri shqiptar, ka nisur ofensivën. Thelbi i saj është i thjeshtë: Ti vërë në duke me “guxim” BE-së gjithë mosfunksionimin, moskoherencën dhe paaftësinë e mbajtjes së premtimeve, për ti kërkuar pastaj një pazar: na mbështesni për “Ballkanin e hapur”.


Analiza/ Rama për “Politico”, si promovues i Ballkanit të Hapur


Edhe në shkrimin e tanishëm edhe në samitin e Sllovenisë ai e ka luajtur në mënyrë perfekte këtë rol. Ai ka vënë në dukje absurditetin e moshapjes në negociatave me Maqedoninë e Veriut, një shtet që për të arritur këtë u tregua i gatshëm të ndryshojë edhe emrin, ai ka shigjetuar cinizmin e mbajtjes së burgosur pa viza të kosovarëve, ai ka nxjerrë në pah mungesën e koherencës mes Komisionit në Bruksel, që jep  rekomandime pozitive dhe shteteve anètare që na rrefuzojnë parreshtur. Por duke i bërë Europës procesin e idealizmit të saj dhe duke i kujtuar se ajo “po humbet fytyrën përpara ballkanasve” Rama nuk harron të tregojë asnjë herë edhe monedhën e shkëmbimit me tezën e tij tashmë të famshme: “Nëse Ballkani Perëndimor nuk mund të shkojë në BE, ajo së paku mund të vijë këtu”.

Rama i kërkon BE: “S’po na integroni, por mbështesni Ballkanin e Hapur”

Një nga rrugët e këtij pazari është që Unioni të mbështesë “Ballkanin e hapur”. Edi Rama e kërkoi këtë po aq troć në Samitin e Sllovenisë sa edhe tani së fundi në shkrimin për “Politico”.

Por, pavarësisht sa i drejtë, parimor apo në interes të shqiptarëve është ky qëndrim i kryeministrit, ai ka një problem të madh moral. Sepse ai vjen pikërisht në kohën, kur me këmbëngulje dhe qartësi, BE tregoi se nuk është pro kësaj nisme.

Fillimisht kancelarja Anxhela Merkel, e pyetur në Tiranë enkas për të, theksoi se asgjë nuk mund të mbivendoset mbi procesin e Berlinit.

Merkel sfumon “Ballkanin e hapur”, Rama e shfrytëzon për të sulmuar Prishtinën

Disa ditë pas saj edhe presidentja e BE, Ursula Von der Leynden, në krah të Edi Ramës theksoi se komisioni mbështet vetëm projekte gjithë përfshirëse, me gjashtë vendet brenda (ndërkohë që Kosova Bosnja dhe mali i Zi e kanë refuzuar deri më tani pjesmarrjen).

Konferenca me Von Der Leyen/ Rama kundër presidentes së BE për “Open Balkan”

Po ku është problemi këtu?

Për të kuptuar atë duhet të kthehemi në gjenezë të këtij projekti, atëherë kur Vuçiç, Rama dhe Zaev e pagëzuan në Novi Sad si mini- shengen krijesën e tyre që sot ka ndërruar emër. Të gjithë kujtohen se dy vite me parë u bë një zhurmë e madhe pasi e gjithë opozita, zëra kritikë në opinion dhe e tërë klasa politike kosovare e dënuan planin e krijimit të një Jugosllavie të re.

Atëherë Rama dhe mbështetësit e tij publikë përdorën të vetmin argument që kishin në dorë: “ky projekt ka mbështetjen e SHBA-së dhe BE-së”. 

Mashtrimi edhe njëherë e pati jetën e shkurtër. Vetë fakti se Rama po i kërkon vendeve të Unionit që si shkëmbim për ndërprerjen e rrugës së integrimit, të mbështesin nismën e tij dhe Vuçiçit e tregon këtë. 

Dhe këtu del qartë në pah roli i tij prej pazarxhiu. Sepse në fillim i kërkoi shqiptarëve të pranonin “Ballkanin e hapur”, pasi atë e mbështeste BE-ja, ndërsa tani i kërkon BE të ndezë dritën jeshile për “Open Balkan”, nga që është duke humbur fytyrën në rajon.

Mjafton të lexohen me vëmendje këto pirueta për të kuptuar se kryeministri Shqiptar po bëhet flamurmbajtësi i një ideje që përpos tij dhe presidentit serb, nuk e duan as në vendin që përfaqëson, as në kontinentin e vjetër. 

©Lapsi.al 

31 Comments

 1. YMER GELBAZA ARRESTOHET NGA POLICIA,U KAP DUKE JA FUTUR KARIN NE BYTH FRROK CUPIT NE AMBIENTE PUBLIKE -AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA KUR GDHIHET JA VJEDHE CA FOTO ARMINA MEVLANIT NE RRJETET SOCIALE DHE IK TE FRROK CUPI DHE JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT ,PASTAJ YMERI IK DHE FUTET NE RADHE PER TJA LEPI BYTHEN EDI RAMES,NE RADHE JANE EDHE MUHAMED VELIU KOL SALLAKU SKYPE CARLO BOLJA BOLINO BATON HAXHIU DHE LORENC VANGJELI

  1. Me gjithe respektin per ju z. Bushati, nje gazetar me pervoje, ju dhe te tjeret si ju as qe i afroheni te vertetes mbi Ramen.

   Z. Rama eshte nje tiran, thjesht nje manipulues, nje Enver i ri. I cili u vu ne sherbim te te gjitheve per te avancuar axhenden e fshete te unit te tij. Ai gjeti ose u gjet, pra u puqen me pak fjale, me zyrtaret e passkenes amerikane, qe sapo Obama la shtepine e bardhe, iu rikthyen lojes se vjeter te Evropes, pikerisht mines me sahat, Ballkanit. Pse si mendoni ju o Bushat, nese Enver Hoxha do te kishte bere lojen e SHBA pas prishjes me sovjetiket, a nuk do te ishte kaloresi i demokracise??? Pse mendon se do ti plaste bytha ca behej neper vend, Kimes te supozojme te asaj kohe? A nuk e shikoni qe Rama ka nje axhende jo si Kryeminister, pasi ai vetem ne Shqiperi nuk eshte. E ke neper bote, evrope, amerike. Thjesht po ben lojen qe amerikanet i kane dhene si rol. Sigurisht, edhe ata nuk e dine se si e sa i mashtron Rama. Per fat te keq, nje vend si ky yni, te parin ne krye e ka nje spoun te rendomte. Me kaq.mbyllet historia.

 2. Eshte marre nje iniciative per interpelance kunder Minishengenit nga deputeti Tritan Shehu(nje nga kundershtuesit e shumte te kesaj nisme). Le te jete kjo dite,dita qe Kryeministri Rama te degjoje shumicen e popullit,dhe te marre vendimin e duhur: Vdekjen dhe de jure te Minishengenit, sepse de fakto Minishengeni ka vdekur me kohe. Nqs do te “pajtohet”,me pjesen tjeter te popullit, andej Drinit (sic thoshte Agolli),kjo eshte gjeja e duhur. Fatkeqesisht, qe kur erdhi ideja per Minishengen, aq shume kane ndryshuar raportet, sa na u duk si nostalgji deklarata e duhur dhe normale qe beri Ministri Peleshi dje ne Nato, apo iniciativa e ish Ambasadores ne UNESCO.Them nostalgji,sepse politiken e jashtem duhet ta kemi njesoj, te pakten se sben ndaj Sebrise,por fatkeqesisht qe nga iniciativa dhe insistimi per MInishengen ky rregull eshte prishur. NQS kryeministri Rama do te beje dicka mire per Kosoven, ta vrase Minsihengenin. Nqs nuk ia ben zemra, Faleminderit por mos bej asgje tjeter,sepse ska llogjike nje hap prapa diku tjeter dhe 10 hapa mbrapa me Minishengen. Lere kokefortesine, sepse sido qe te ejte Minishengeni ka vdekur dhe kurre sdo realizohet, sepse per fat te mire, nuk este me as Grenell qe mund te ishte rreziku i vetem qe Minishengeni te kishte shans per mbiejtese, JO MINISHENGEN me Serbine. PO SHengen midis SHqiperise dhe Kosoves.

   1. 18:05 Nga dole ne kete konkluzion, se nuk e besoj qe ta tha ajo kur u kthye ne shpi,aq me teper mbreme qe u kenaq shume,edhe pse ishte me e pangopur se asnjehere tjeter?
    Fol me argumente ,dhe mos me fol me kete gjuhe,o parazit pa shtylle kurrizore qe edhe BRegovicin dhe Minishengenin e pranon mjafton ta kenaqesh shefin me servilizmin tend te devotshem.,se po me detyron qe te pergjigjem edhe une me kete gjuhe te ulet,dhe sta ka fajin familjari yt qe e fusim ne kete muhabet. Mos rri duke sha lart e poshte gazetarin dhe komentuesit, po bej dicka te hajrit, parazit tualetesh!

  1. Arbri Kosova mos harxho trurin me trollat e ramutit.

   Dhe tjeter,
   Rama e do Kosoven nen Serbine qe eshte padroni i tij ku ushqehet.
   Prandaj Rama eshte po aq hasem i Kosoves sa dhe shkjau.

 3. YMER IK ANDEJ SE PO TE PRET FRROK CUPI LAKURIQ PA RROBA FARE, DHE TI DII QKA I FUT NE BYTH FRROKUT ME FLOKE TE GJATA thotë:

  YMER MOS E OFENDO ANDI BUSHATIN ANDI BEJTJEN ALBIN KURTIN VJOSA OSMANIN DHE ENTON ABILEKAJ DHE FATOS LUBONJIEN,-POR

 4. Gjithe keto energji qe po harxhohen per te bere te mundur me zor te pamunduren(Minishengenin), te harxhohen ne drejtim te pershopejtimit te hyrjes ne BE(te pakten aq sa varet nga ne shqiptaret). Ja psh, Albini ka zgjedhur nje strategji te mire.Ne momentin qe Serbia dhe Mali i ZI ishin me perpara drejt integrimit ne BE(Mali i Zi se e meritonte, kurse Serbia se po e perkedhelin shume Europianet),dhe qe 4 shtetet e tjera i kishin varur shpresat, Albin Kurti nxorri dhe po e perdor fuqishem nje ide te re: Te futen te 6 shtetet njeheresh,sepse po u fut Serbia para Kosoves dhe Shqiperise, do vere veto.Nje goditje e Albinit qe normalsiht mendoi per Kosoven dhe Shqipeirine, por per arsye se u intereson, do perkrahet edhe nga MAqedonia dhe Bosnja. Pse pra mos t’i harxhojme energjite drejt ketij drejtimi, por drejt asgjekundi, drejt nje Minishengeni qe sdo realizohet kurre. Koha qe MINISHENGENIN ta cojme ne arkivol.

 5. O ando na cave karin gjithmon me i vrim i bie o toc kuklle. Ska pare njeri keq nga hapja e nga emancipimi. Ti e di qe eshte keshtu po del kunder vetem se e ka thene rama kete ide. Kshu o bole

  1. Vetëm idiotë si ti nuk kuptojnë se ku hyn Edvini, hyn për pazare personale, dhe kuuuurrrëëë për interesa kombëtare.

   Vdekje idiotëve dhe parazitëve!

 6. Rama ka 8 vite që sundon i pashqetësuar nga korpusi burokratik i DASH & BE dhe mediave ndërkombëtare, edhe pse me nivel të lartë emigracioni, korrupsioni dhe kriminalizimi të shtetit, kapje të Drejtësisë me ndihmën e levave të OJQ, shantazhim të Opozitës e mediave opozitare e kundërshtare, ka arritur sa të blejë dhe nongrata të SHBAs për atë që mund ti kërcënojë pushtetin dhe përsëri në Mediat Perendimore nuk trajtohet fare ose të paktën njësoj si liderat autokratë të Europës Qëndrore.

  Gjithë ky lobim dhe lustër nuk vjen falas, e sidomos nga spekullanti më i paskrupullt i të gjitha kohërave (së fundmi i kthyer në filantrop).

  Nuk ju bën përshtypje se si ka mundësi që një vend si Serbia, një shtet me popullatë në mazhorancë konservatore, besimtare praktikante dhe ultranacionaliste e me një qeveri të përbërë nga trashgimtarë të Millosheviçit të cilët shtypin të gjitha minoritetet jo-serbe dhe madje këndojnë këngë për zhdukjen e tyre, e në fund të ditës ka për kryeminster një anëtare të komunitetit LGBT+, vallë çfarë mund të ketë negociuar dhe kërkuar në kembim qeveria e Vucicit për të lejuar e promovuar në ato nivele një anëtare të atij komuniteti? Dihet se Open Balkan si ide është promovuar dhe ideuar fillimisht nga Open Society i Beogradit, dhe mbështetës të tij ne Ballkan është vetëm Zaevi i Sorosit.
  Tani pyetja shtrohet a vlen aq shumë pazari për nongrata të Berishës sa për të cënuar Kosovën?

 7. YMER GELBAZA KELLIRES DHE MUHAMED VELIUT EDHE DHEMBET I JANE KRIMBUR NGA BYTHLEPIRJAE EDI RAMES,SHIKONI DHEMBET ME NGJYRE RE VERDHE FARE thotë:

  YMER DHE DENIS MINGA IKNI FUTJA LLAPEN NE BYTH EDI RAMES SE KA NGRENE GROSH NE EGJIPT DHE ESHTE ME DIAHRREA KETO DITE

 8. ZOTI BUSHATI JU LUTEN BLEJI NJ 4-5 MASKA SONTE SE KA PER TE QELBUR BATON HAXHIU SE EDHE BATONI ESHTE NUE BYTHLEPIRES KRONIKE ,POR MOS HARRO JAPJA EDHE FATOS LUBONJES NJE MASKE SE EDHE KOL SALLAKU SKYPE ESHTE NJE BYTHLEPIRES KRONIKE DHE E QELBI FATOS LUBONJEN QDO TE HENE

 9. nëpër këto shina akuzash dhe kërcënimesh, Sali Berisha lëviz lirshëm, pasi është terreni që njeh më mirë dhe nëpër të cilin ka lëvizur për 30 vite me radhë kundër “armikut” të brendshëm në PD përmes përjashtimeve masive vit pas viti, dhe “armikut” të jashtëm, SHBA, ku vetëm me ambasadorin e parë , Rajerson ka pasur një marrëdhënie normale, që e prishi në fund të herës.

  1. Kur mendoj se idiotë e parrazitë si puna jote paguhen me taksat tona nga pagat e mbetura në nivelin e 8 viteve më parë, të vjen të marrësh kallashin e tjua shkërdhejsh mbarë ju parrazitëve të mutit që nuk formuloni dot asnjë fjali për të qenë, por veç bëni copy-paste.

 10. GREG KRISTAQ RAMA TALL KARIN ME ZAGARET E TREDHUR NGA BOLET NGA VELLAIT I TIJ EDI RAMA thotë:

  KOL SALLAKU SKYPE MASTUBON LIVE NE SKYPE,KURSE YMER GELBAZA KELLIRA DHE FRROK CUPI MASTUBOJN AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT

 11. Me gjithe respektin per ju z. Bushati, nje gazetar me pervoje, ju dhe te tjeret si ju as qe i afroheni te vertetes mbi Ramen.

  Z. Rama eshte nje tiran, thjesht nje manipulues, nje Enver i ri. I cili u vu ne sherbim te te gjitheve per te avancuar axhenden e fshete te unit te tij. Ai gjeti ose u gjet, pra u puqen me pak fjale, me zyrtaret e passkenes amerikane, qe sapo Obama la shtepine e bardhe, iu rikthyen lojes se vjeter te Evropes, pikerisht mines me sahat, Ballkanit. Pse si mendoni ju o Bushat, nese Enver Hoxha do te kishte bere lojen e SHBA pas prishjes me sovjetiket, a nuk do te ishte kaloresi i demokracise??? Pse mendon se do ti plaste bytha ca behej neper vend, Kimes te supozojme te asaj kohe? A nuk e shikoni qe Rama ka nje axhende jo si Kryeminister, pasi ai vetem ne Shqiperi nuk eshte. E ke neper bote, evrope, amerike. Thjesht po ben lojen qe amerikanet i kane dhene si rol. Sigurisht, edhe ata nuk e dine se si e sa i mashtron Rama. Per fat te keq, nje vend si ky yni, te parin ne krye e ka nje spoun te rendomte. Me kaq.mbyllet historia.

 12. Të gjithë duhet të hedhim nga një kovë me ujë në nevojtoren me emrin Sali Berisha!
  Nje gjitholog shpellkar si ky hamza ju shtua byrektores se salihut por ky stalin i ti jo pa qellim e ka hamza llagapin

 13. Rama nuk ka me nevoje per para. I duhet “perjetesia” dhe nuk i ben syu drite. Po i luan te gjitha me nje dore. O fiton, o humb. Por per ne eshte fjala qe ne me sa duket vetem humbim. Ky luan gjithcka tonen ne bixhoz dhe ne nuk kemi se c’te bejme per 4 vjet. Po pas 4 vitesh edhe po erdhi PD ne pushtet, me thoni, a keni degjuar qe Basha te jete shprehur kunder OB?(open balkan)

 14. Por Berishës aq i bënte. E la Lulin të gëzojë paqen e shtirë në zyrën që dikur kishte qenë e tij, vetëm e vetëm që ish-nxënësi i tij të sprapste sulmet e pritshme nga jashtë. Domethënë nga SHBA.

  Shkelja e kësaj marrëveshjeje nga Basha është shkaku i vetëm i asaj që po shohim sot në PD. Nëse pyet një përkrahës të Lulit a do e kishin goditur Doktorin po të mos jua kishte kërkuar këtë gjë Amerika, të përgjigjet fët e fët se nuk do e hidhnin atë hap.Si salihu me dokumenta ja shiti detin greqise o ke Harry o shpellkar cecen

 15. Sali Berisha është shpallur armik i SHBA.

  Është njësoj si Bin Laden, Saddam Hussein apo Gadafi. Sapo mori bombën nga SHBA, fytyra e Berishësh ishte e shkallmuar. E tërë familja e tij po mendonte se ku të çonte thasët.

  Është tip i çuditshëm, papritur vret njerëz, papritur ndryshon. Ai mendon se ka marrë fuqi

 16. PD nuk ka frikë as nga Edi Rama, as nga Lulzim Basha, as nga SHBA apo Bashkimi Europian. Sot PD është e frikësuar nga përdhunimi i tretë i Sali Berishës. Dhe rezistenca e parë është heshtja e frikshme që pason kandidimin e tij. Edhe Aldo Bumçi do të kishte më shumë duartrokitje, nëse do të kishte kandiduar.

 17. Rama ne prill atje ne Kruje,
  se c’na ngriti nje dolli me Uje,

  “ta gezoni ujesjellsin” ahere tha,
  me daulle edhe me tra-la-la,

  por vec 6 muaj nga inaugurimi kaluan,
  e nga ai ujesjelles krutanet u helmuan,

  keshtu e ka ky Rama kokrra e Krricit,
  qe shalhapur i rri tek preheri i Vucicit!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu