• |

Video/ Real rimerr kreun e La Liga: dygolëshi i Vinicius shemb Elchen

Në javën e dymbëdhjetë të La Ligës, Real Madridi fiton 2-1 ndaj Elche dhe merr kryesimin e tabelës. Për t’i dhënë fitoren të besuarve të Ancelottit, pa Benzema, mendoi Vinicius Junior, i cili me një diagonale perfekte me të majtën në minutën e 22′ dhe me një prekje pranë portës në të 73′ mposhti formacionin e Escriba: i kotë goli i Millës në të 86′. Me këtë sukses, blancos ngjiten në 24 pikë duke arritur Real Sociedad.

Pasi kishte fituar vetëm një nga katër ndeshjet e fundit, Real Madrid arriti një sukses themelor për të rrëmbyer kreun e renditjes me pikë të barabarta me Real Sociedad: në shtëpinë e Elches, mbërriti një 2-1 e vuajtur, por e merituar. Për më tepër, ndeshja nuk filloi në mënyrën më të mirë për Ancelottin, i cili humbi Rodrygon për shkak të lëndimit në të 18′: Asensio zuri vendin e tij. Katër minuta më vonë, megjithatë, blancos kaluan në epërsi: Casemiro nisi Marianon, i cili i shërbeu një top të shkëlqyer Vinicius, i aftë për të mposhtur Casillan me një diagonale perfekte me të majtën.

Në pjesën e dytë, u fiksua edhe episodi që i dha drejtim ndeshjes: Courtois pasoi te Kroos, pas goditjes së Gutit, i cili me një karton të verdhë, ndërhyri keq te gjermani duke e lënë Elche në inferioritet numerik. Miqtë e mbyllën historinë në minutën e 73: Modric shërbeu për Vinicius vertikalisht, me brazilianin që hyri në zonë dhe kaloi Casillan me një prekje delikate nga poshtë me të djathtën, duke hipotekuar fitoren e Realit. I kotë, në minutën e 86-të, goli i Millas, i cili përfitoi nga një gabim i dyshes Kroos-Casemiro dhe ballë për ballë me Courtois nuk gaboi. Ancelotti rezistoi në fund dhe u ngjit në 24 pikë, duke u bashkuar me Real Sociedad, edhe pse djemtë e Alguacilit do të kenë mundësinë të rikuperojnë vendin e parë të vetëm në ndeshjen në shtëpi kundër Athletic Bilbaos.