• |
ide | kryesore

Kush janë oligarkët e Putinit/ Lista e zezë e SHBA që ngrin miliarda dollarë

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Zyrtarë të lartë të administratës Biden po përgatiten të zgjerojnë në mënyrë domethwnwse numrin e oligarkëve rusë që i nënshtrohen sanksioneve të SHBA-së, duke synuar të ndëshkojnë elitën financiare pranë Presidentit Vladimir Putin.


Zyrtarët në Shtëpinë e Bardhë dhe Departamentin e Thesarit po punojnë për krijimin e një liste emrash që pritet të përfshijë edhe listën e oligarkëve rusë, të cilët iu nënshtruan rishtas sanksioneve nga Bashkimi Evropian të hënën.


Për shembull, Shtëpia e Bardhë po përgatit vendosjen e sanksioneve të reja ndaj Alisher Usmanov, pronarit të një konglomerati hekuri dhe çeliku që Forbes e ka vlerësuar me më shumë se 15 miliardë dollarë. Burimet e bënë me dije këtë në kushte anonimiteti për të pasqyruar diskutimet e brendshme në Departamentin e Shtetit. që nuk janë bërë ende publike. Usmanov u vendos nën sanksione nga BE. Sanksionet e SHBA ndoshta do të përfshijnë gjithashtu kufizime të udhëtimit dhe sekuestrimin e aseteve jashtë shtetit që mund të arrijnë në miliarda.
Shtëpia e Bardhë njoftoi gjithashtu sanksione të reja ndaj Bjellorusisë dhe firmave ruse të mbrojtjes, si dhe kontrollin e eksporteve për të synuar “kapacitetet e Rusisë në afat të gjatë”, sipas një deklarate të Shtëpisë së Bardhë. Bjellorusia është përgatitur t’i bashkohet pushtimit rus , sipas zyrtarëve të inteligjencës amerikane.

Sanksionet e Amerikës priten të jenë më të komplikuara se ato të vendosura nga BE-ja, duke synuar jo vetëm individët, por edhe anëtarët e familjeve të tyre dhe kompanitë që zotërojnë, sipas një zyrtari të Shtëpisë së Bardhë. Presidenti Biden tha në fjalimin e tij të martën mbrëma se SHBA do të mbështesin Evropën për të “kapur jahtet e tyre, apartamentet e tyre luksoze, avionët e tyre privatë”.

Departamenti i Drejtësisë të mërkurën njoftoi gjithashtu krijimin e “Task Forcës për KleptoKapjen” për të koordinuar prokurorët dhe hetuesit e tjerë federalë në përpjekjet për të ndjekur penalisht “oligarkët e korruptuar rusë”. Task-forca do të drejtohet nga një prokuror me Zyrën e Prokurorit të SHBA-së për Distriktin Jugor të Nju Jorkut dhe do të përfshijë udhëheqjen nga FBI, Shërbimi Sekret i SHBA-së, Departamenti i Sigurisë Kombëtare dhe Shërbimi i të Ardhurave të Brendshme, midis agjencive të tjera federale.
“Sonte u them oligarkëve rusë dhe liderëve të korruptuar që ndërtuan miliarda nga ky regjim i dhunshëm – mjaft më”, tha presidenti Bajden. “Ne po vijmë për përfitimet tuaja të pista.”

Kompania e Usmanov, Metalloinvest, një firmë minerare, tha në një deklaratë se i konsideron sanksionet kundër saj si “të pabazuara dhe të padrejta”. Usmanov lëshoi gjithashtu një deklaratë duke akuzuar BE-në. për “akuza të rreme dhe shpifëse që dëmtojnë nderin, dinjitetin dhe reputacionin tim të biznesit”.

Gjermania konfiskon jahtin 156 metra të oligarkut rus Usmanov, me vlerë prej 600 mln dollarë

Sanksionet shtesë përfaqësojnë një pjesë të fushatës së paprecedentë të masave ekonomike kundër oligarkëve rusë të lidhur me Kremlinin. Vetëm gjatë javës së kaluar, liderët perëndimorë kanë njoftuar një sërë masash ndëshkuese që synojnë rrjetin e drejtuesve të biznesit dhe donatorëve të lidhur politikisht, të cilët konsiderohen gjerësisht si aleatë thelbwsorw të presidentit rus.

Përveç sanksioneve të lëshuara të hënën nga BE-ja, udhëheqësit perëndimorë u zotuan këtë javë për të krijuar një “task-forcë transatlantike” të re të zbatimit të ligjit për të ndihmuar në identifikimin dhe ngrirjen e aseteve të oligarkëve rusë në shkelje të atyre sanksioneve.

Miliarderët rusë kontrollojnë afërsisht 30 për qind të pasurisë së kombit – krahasuar me afërsisht 15 për qind në Gjermani dhe Shtetet e Bashkuara – dhe kanë rreth po aq pasuri financiare të fshehur në llogaritë e huaja në det të hapur sa e gjithë popullsia ruse ka brenda Rusisë, sipas një dokumenti të vitit 2017 lëshuar nga Byroja Kombëtare e Kërkimeve Ekonomike. Shumë prej tyre kanë shërbyer në nivele të larta të qeverisë së Putinit, ose kanë luajtur një rol të rëndësishëm në sigurimin e financimit qoftë për presidentin rus personalisht, qoftë për përpjekjet e Kremlinit jashtë vendit.

Masat e sanksioneve të SHBA-së funksionojnë duke shtuar zyrtarët rusë, drejtuesit e biznesit, kompanitë dhe grupet e tjera në listën e “shtetasve të caktuar posaçërisht”, që publikohet nga Departamenti i Thesarit. Çdo entitet ose person që shfaqet në atë listë do të shohë asetet e tyre në SHBA të ngrira, ndwrkohw qw amerikanët në përgjithësi janë të ndaluar nga transaksionet financiare me ta.
Një shkrim investigativ i Washington Post në vitin 2021, i bazuar në një seri të dhënash financiare tregoi se si sanksionet ekzistuese të SHBA goditën objektivat e tyre ruse. Por investigimi gjithashtu nënvizoi kufijtë e tyre, duke demonstruar se si paratë ruse vazhdojnë të lëvizin nëpër sistemin financiar global, shpesh përmes llogarive sekrete.

“Është e vështirë të thuhet se çfarë ndryshimi i madh është ky për politikën perëndimore. Sanksionet ndaj këtyre oligarkëve janë të paprecedentë në shtrirjen dhe madhësinë e tyre; shumë prej tyre supozohej se ishin të paprekshëm,” tha Pol Masaro, një këshilltar kundër korrupsionit i ligjvënësve të kongresit. “Do të shkundë deri në palcë regjimin mashtrues të Putinit”.

Por përpjekjet e Perëndimit për të ndëshkuar elitat financiare të Rusisë përballen me pengesa të mëdha logjistike dhe mbartin rrezikun e një hakmarrjeje të mëtejshme nga Kremlini. Disa ekspertë thanë se ata gjithashtu mund t’i shtyjnë elitat e biznesit të Rusisë që të jenë më shumë, jo më pak, mbështetëse të Putinit – ndërkohë që gjithashtu mund të godasin pa dashje oligarkët që kanë kundërshtuar agresionin e Moskës në Ukrainë.

Të paktën në Shtetet e Bashkuara, përpjekja për të ngrirë ose konfiskuar asetet e rusëve pranë Putinit ka të ngjarë të pengohet nga një strukturë ligjore amerikane që lejon aktorët anonimë, shpesh duke përdorur fonde të paligjshme, të krijojnë kompani dhe të blejnë pasuri të paluajtshme dhe asete të tjera. nën një vello të rreptë sekreti, thanë ekspertët dhe mbrojtësit e transparencës.

Një çështje akoma më e komplikuar është se disa nga oligarkët kanë të bëjnë me operacione globale që Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian nuk kanë ndër mend t’i ndalin. Në mënyrë tipike, sanksionet ndaj elitave të biznesit të huaj çojnë në sekuestrimin e aseteve të tyre dhe të zotërimeve të korporatave. Por kjo mund të ketë një ndikim të madh në operacionet e biznesit që përfshijnë mallra të rëndësishme për ekonominë botërore. Masat ndëshkuese mund të godasin gjithashtu pronarët rusë në sektorin e eksportit të gazit të vendit, të cilin SHBA dhe Evropa në përgjithësi kanë kërkuar ta përjashtojnë nga sanksionet.

“Nëse qëllimi është që të bllokohen fitimet e paligjshme dhe t’i largojnë nga Putin, nuk është e qartë se ka funksionuar gjithmonë në këtë mënyrë”, tha Adam Smith, një partner në Gibson Dunn dhe një ish-zyrtar i sanksioneve të administratës Obama. “Eksperienca e sanksionimit të oligarkëve është e përzier”.

Në vitin 2017, Kongresi kërkoi një listë të oligarkëve rusë nga Departamenti i Thesarit, por jo që ata oligarkë t’i nënshtroheshin sanksioneve. Një zëdhënës i Thesarit tha më vonë se lista e paklasifikuar që rezultoi, e publikuar në vitin 2018, ishte nxjerrë nga një renditje e Forbes e rusëve të pasur.

Por meqënëse përgjigjia ushtarake e SHBA-së është jashtë diskutimit, vrulli për sanksionet është bërë i pandalshëm. Bashkimi Evropian zbuloi të hënën një listë më të gjerë të zyrtarëve rusë të vendosur rishtazi nën sanksione që përfshinte Usmanov, manjatin e minierave; Mikhail Fridman, pronar i një konglomerati që përfshin një nga bankat më të mëdha të Rusisë; dhe Nikolay Tokarev, CEO i një kompanie të madhe nafte dhe gazi ruse.

Një zëdhënës i Fridman kundërshtoi me forcë akuzat se ai kishte mbështetur Putinin si “gënjeshtra keqdashëse dhe të qëllimshme … produkt i fantazive historike dhe teorive konspirative të ëndërruara nga individë privatë me axhendat e tyre”. Fridman, i cili ka lindur në Ukrainën perëndimore, tha se ai e kundërshton luftën, raportoi Reuters të dielën. Oleg Deripaska, një tjetër miliarder rus që Shtetet e Bashkuara e vendosën nën sanksione në 2018, iu bashkua Fridman-it në refuzimin e përpjekjeve të luftës.

Metalloinvest, kompania minerare në pronësi të Usmanov, tha gjithashtu se kompania nuk do të preket nga lista e BE-së sepse sanksionet kundër Usmanov “janë të karakterit personal”. Tokarev nuk iu përgjigj një kërkese për koment të dërguar përmes kompanisë së tij, Transneft.

Më shumë sanksione mund të jenë në rrugë e sipër. Një grup ligjvënësish dypartiakë kërkon që administrata Biden të vendosë sanksione ndaj “Navalny 35”, një listë e aleatëve të Putinit të identifikuar nga një grup i lidhur me disidentin rus Alexei Navalny. Kjo do të përbënte një zgjerim dramatik të numrit të elitave individuale të biznesit ruse të synuara për sanksione.

Rep. Tom Malinowski (D-N.J.), një nga sponsorët e atij legjislacioni, tha për The Post se ai ka folur ditët e fundit me administratën dhe udhëheqjen e kongresit për ringjalljen e listës së zgjeruar të sanksioneve. Malinowski tha se ai po studion gjithashtu ndryshimet ligjore që mund të lejojnë që asetet e konfiskuara të oligarkëve t’i jepen Ukrainës për të ndihmuar në rindërtimin e atij vendi, diçka që ai tha se është e paligjshme sipas ligjit aktual.

Kryetari i Komitetit të Financave të Senatit, Ron Wyden (D-Ore.) ka bërë thirrje gjithashtu për ndryshimin e rregullave të zbulimit midis firmave të kapitalit privat, fondeve mbrojtëse dhe fondeve të kapitalit sipërmarrës, në mënyrë që ata të duhet të zbulojnë shuma potencialisht të konsiderueshme të parave në det të hapur. Wyden e ka shtyrë Departamentin e Thesarit të ndërmarrë atë hap, megjithëse është e paqartë se sa para ruse mbahen në këto lloj firmash.

“Në një luftë pjesërisht për moralin nga të dyja palët, të shohësh jahte të oligarkëve rusë të sekuestruara dhe të shitura në ankand – duke parë policinë në vilat e tyre, në apartamentet e tyre luksoze – do t’u japë ukrainasve dhe rusëve që e urrejnë Putinin një nxitje të madhe”, tha Malinowski. “Kjo është një nga mënyrat sesi mund të dobësojmë strukturën mbështetëse të këtij regjimi. … Sa më shumë t’i bëjmë sanksionet të ndjehen si një fushatë tronditjeje dhe frikësimi, aq më mirë.”

Çelësi për përpjekjet e sanksioneve do të jetë grupi i ri ndërkombëtar i punës – detajet e së cilës mbeten të paqarta – për të identifikuar dhe gjurmuar se ku po i parkojnë asetet e tyre oligarkët rusë. Pa këtë informacion, sanksionet mund të shmangen duke pasur parasysh se financat e oligarkëve mund të mbeten të pazbuluara.

Thesari po punon për të zbatuar një ligj të miratuar nga Kongresi në janar 2021 për t’i dhënë fund kompanive anonime guaskë që mund të përdoren për qëllime të paligjshme duke u kërkuar kompanive të regjistruara në Shtetet e Bashkuara që t’i zbulojnë pronarët e tyre qeverisë federale. Ligji përjashtoi 23 lloje subjektesh nga kërkesa, duke përfshirë fondet e investimeve dhe këshilltarët e fondeve të kapitalit sipërmarrës. Por rregullorja e Departamentit të Thesarit që do të zbatonte ligjin nuk është miratuar, që do të thotë se çdo kompani anonime guaska në pronësi ose e kontrolluar nga rusët mund të përfitojë ende nga një vello e fshehtësisë.

Mbrojtësit e transparencës kanë vlerësuar përpjekjet, megjithëse kanë vënë në dukje se nevojiten shumë më tepër masa, duke përfshirë përgjegjësinë për firmat ligjore që ndihmojnë në krijimin e kompanive offshore dhe “trusteve” që nuk raportojnë aktivitete të dyshimta te agjensitë ligjzbatuese, si dhe masa më të forta që do të kërkojnë që tregtarët e artit dhe të tjerët të dinë identitetin e klientëve të tyre të vërtetë.

“Ne duhet të bëjmë një bilanc për mundësinë që u kemi dhënë udhëheqësve të korruptuar nga e gjithë bota që të vjedhin dhe të gëzojnë pasurinë e tyre të fituar në mënyrë të paligjshme këtu,” tha Shruti Shah, president i Koalicionit për Integritet, i cili mbron masat kundër korrupsionit.

Por oreksi në Kongres mund të materializohet për këto lloj ndryshimesh.

“Shumë prej nesh në Hill i kanë thënë administratës, ‘Nëse ka ndonjë autoritet ligjor që ju duhet të forconi dorën tuaj në ndjekjen e oligarkëve, na tregoni'” tha senatori Chris Van Hollen (DM.D.). “Sepse ne duam të lëvizim shpejt”/ Washington Post, përshtati Lapsi.al


9 Comments

 1. Ju ndjekim me vemendje nga Ameri ka. Mund te me dergoni adresen e emailit te Andi Bushatit?..

  1. sic duket eshte hapur sezoni i gjuetise, gjahu jane oligarket e pasur, te cilet deri dje londinezet i lepinin brimen e bythes usmanov te arsenalit, abramovic te celsit, e qindra te tjere, nderda sot duan tiu marrin pasurine, si fillim konfiskimi si pretekst, pervetesimi eshte qellimi

 2. Me shume gjasa Perendimi dhe Amerika e tradhetuan Ukrainen. Te gjith po premtojme do i dergojme kte do i dergojme ate, ne fakt deri tani i kane derguar shume pak armatime, dhe sic po duken gjasat kapitullimi eshte thuajse i sigurte.
  Nuk fitohet lufta vetem me sanksione.

  1. Jo ore ça thua. Perendimi e tha cope ” ne jemi te vendosur te luftojme deri ne ukrainsin e fundit “. Mos e rruani o popull qe do shpetoni nga topi, do jua marrin shpirtin pak e nga pak. Sa per Putinet, Bidenet, Dragot e Macronet ne fund do pine vodka e hane haviar bashke kur te ndajne resurset e Ukraines. Ukrainasit? I duhen Europes si skllever pune se te zinjte se kane shume qejf punen.

 3. Nuk kuptohet, miliarderet amerikane e mbajne veten te ndershem para pasunareve te botes ?
  Egzistoka llafi “ndershmeri” dhe “i korruptuar” ne boten e biznesit?
  A mund ta shpjegoje kush kete?
  Jo se psh urbanet e tiranes qe mbeshteten politiken e jashtme te edvin rames ne ceshtjen rusi/ukraine, duke vesh autobuzat me flamurin ukrainas, i bie te jene te korruptuar der ne gryke, se rama e veliaj ju japin licencat.

 4. Nje ish diplomat i Kombeve te Bashkuara sapo tha se ne fakt Amerika i detyrohet jo vetem reparacione e demshperblime lufte Sirise, Irakut, Afganistanit, por edhe rindertimin e ketyre vendeve shkaterruar nga lufta amerikane .

 5. Ana tjeter e medaljes

  “Credit Suisse iu kerkon investirtoreve te prishin dokumentacionin lidhur me jahtet e klienteve te pasur ne perpjekje per te ndalu rrjedhjen e informacionit mbi banken qe aprovoi huane oligarkeve te sanksionuar tashme.”

  Keto institucione financiare globale kane menaxhuar parate dhe huadhenien ndaj oligarkeve te pasur .
  Nuk shenjestron dot oligarket pa shenjestruar keto organizma financiare, nje fakt i parehatshm per qeverine usa per te cilen bankat, wall street e sistemi financiar jane aleati ku mbeshtetet a udhehiqet.

 6. Per aq sa perendimit i pelqen te vetequhet i pakorruptuar ngaqe bankat i ka te rregulluara e gjepura si keto, e verteta qendron ndryshe – ishte perendimi qe i ftoi ruset te hynin ne tregjet e tij pasi lufta e ftohet u mbyll dhe Rusia u hap.
  Pse.. Per parate!
  Europa ju hapi dyert katerkanatesh, ejani hyni ne kemi banka, e pranojme kreditin tuaj. Per dekada perendimit i pelqeu t’jua luante kemben poshte tavolines ruseve ngaqe keta kishin para me tonelate.
  Nga ana tjeter oligarket ruse nuk jane peshe e rende ne skenen boterore. Oligarke ka nga e gjithe bota jo vetem nga Rusia. Ata e perdorin sistemin financiar perendimor te pastrojne parate qe ti perdorin parate e pista te blejne influence e jetojne ne super luks.
  Keshtu psh. Kinezet zoterojne gjysmen e New York, bashke me ruset. Braziliane dhe oligarket e Amerikes Latine zoterojne gjithe Miamin. Londra njihet si vend ku mblidhen oligarket ruse, disa pjese te saj jane little Moska literalisht. Dhe anglezet mund te bejne retorike mbi sanksionet ndaj tyre por ne terma praktike dicka e tille do shkaktonte krize ekonomike aktualisht, krize ne tregun e pronave sidomos pronave te shtrenjta. E njejta situate ne Francen e jugut mbushur me princa saudite e regjimesh diktatoriale te Lindjes se Mesme .
  Ka kaq shume para te piste para korrupsioni ne sistemin financiar boteror ne prapaskene, dhe nuk arrihet te vihet re derisa dicka e tille ndodh. Kjo para e piste jo vetem lejohet te qarkulloje pa problem por shumica do i rrembenin nga dora ti fusnin ne xhep ceqet e tyre.
  Gazeta The times e Londres pranonte sot paradite se te ngresh ceshtje ne gjykate per nje oligark te caktuar mund te duhen muaj per te arritur te ngrihen akuza te bazuara, qe dmth prokuroria duhet te hetoje bankat e procedurat e tyre e me radhe.
  Kjo tregon se sa sfiduese eshte kjo ndermarrje pas parasysh arkitekturen e kesaj lloj paraje te cilen pasi e ke lejuar te infektoje sistemin financiar dhe shoqerine eshte thuajse e pamundur ta crrenjosesh. Prandaj gabimi i pare kolosal ka qene i perendimit qe e lejoi kete para sjelle nga gjithe oligarket ne pergjithesi jo thjesht ata ruse.
  Nje sugjerim qeverise amerikane do ishte tia niste me sekuestrimin e raketes se Jeff Bezos para se te filloje me superjahtet e tajkuneve ruse.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *