• |
ide | kryesore

Tërmeti i fuqishëm me magnitudë 5.2 godet bregdetin, raportohen të lënduar

Lajme, Të fundit
Greqi, Tërmet i fuqishëm në Turqi

Një tërmet me magnitudë paraprake prej 5.2 ballë goditi Japoninë lindore herët të enjten, duke përfshirë prefekturën Chiba dhe qendrën e Tokios, duke lënë disa të plagosur, sipas agjencisë japoneze të motit dhe autoriteteve lokale.


Sipas Agjencisë Meteorologjike, tërmeti i orës 4:16 të mëngjesit regjistroi shkallën 5 më të lartë të shkallës së intensitetit të tërmetit prej 7 në Kisarazu dhe 5 më të ulët në Kimitsu, si në prefekturën Chiba, dhe 4 në zonat përfshirë repartet Chiyoda dhe Shinagawa të Tokios. Nuk u dha asnjë paralajmërim për cunami.


Agjencia përcakton një 5 të lartë në shkallën shindo si një situatë në të cilën shumë njerëz e kanë të vështirë të ecin. Sipas agjencisë, ishte hera e parë që nga marsi i vitit 2012 që prefektura e Chiba ishte tronditur nga një tërmet i shkallës së lartë 5.

Agjencia paralajmëroi se tërmete në shkallë të ngjashme mund të ndodhin për rreth një javë.

Tërmeti ka qenë 4 ballë në Mihama Ward në qytetin e Chiba dhe disa reparte në Yokohama dhe Kawasaki.

Dy gra pësuan lëndime të lehta në prefekturën Chiba, dhe dy persona të tjerë u plagosën në prefekturën ngjitur të Kanagawa, duke përfshirë një burrë që u godit nga një dritë tavani që bie ndërsa ai ishte duke fjetur. Nuk ka pasur raporte të menjëhershme për viktima në Tokio.

Disa shërbime hekurudhore të Japonisë Lindore që përshkojnë prefekturën e Chiba, përfshirë linjat Uchibo dhe Sotobo, u anuluan ose u vonuan.1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *