• |
ide | kryesore

Tajfuni Khanun përfshin Japoninë, dy të vdekur e mijëra shtëpi pa energji elektrike

Lajme, Planet

Rreth 166 mijë familje në prefekturat Okinaëa dhe Kagoshima të Japonisë jugperëndimore kanë mbetur pa energji ndërsa tajfuni Khanun vazhdon të godasë vendin me shira të dendur dhe erëra të forta. Dy persona u raportuan të vdekur në Okinaëa, një destinacion popullor turistik rreth 1,600 km në jug-perëndim të kryeqytetit japonez, Tokio, që nga mëngjesi i së enjtes, tha NHK.


Sipas Agjencisë Meteorologjike Japoneze, stuhia në Detin e Kinës Lindore po shkonte në veri-perëndim me një shpejtësi rreth 222 km/h.Gjithsej 41 persona në prefekturat Okinaëa dhe Kagoshima u plagosën. Sipas informacioneve, 160,040 familje, ose rreth një e katërta e të gjitha shtëpive po përjetonin ndërprerje të energjisë që nga ora 10:36 me orën lokale.

Përveç kësaj, furnizimi me energji elektrike ishte në rënie për rreth 6,550 familje në ishujt Amami në prefekturën Kagoshima, në veri të Okinaëa, që nga ora 9 e mëngjesit, tha Kyushu Electric Poëer. Tajfuni Khanun detyroi gjithashtu shkollat ​​dhe bizneset të mbyllen.1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *