• |
ide | kryesore

FOTO/ Askush nuk ulet në vendin e Silvio Berlusconi: Monza përjetëson frazën motivuese të ish-presidentit

-Instant, Sport
Berlusconi

“Silvio Berlusconi gjithmonë me ne”. Kështu Monza prezantoi pllakatën në kujtim të ish-presidentit që klubi bardhekuq vendosi në sediljen e stadiumit U Power ku ulej presidenti. Në shenjë vlerësimi, klubi ka vendosur të përjetësojë edhe frazën e famshme të përdorur shpesh nga Berlusconi. Një shprehje që shoqëroi ngjitjen e Monzës nga Serie C në ngjitjen historike në Serie A: “Kush beson lufton, kush beson kapërcen të gjitha pengesat, kush beson fiton!”.
Silvio Berlusconi ndryshoi futbollin. Vizioni i tij sipërmarrës, i cili e kishte çuar në nivelet më të larta të botës së ndërtimit dhe televizionit, ka revolucionarizuar futbollin italian, europian dhe botëror. E gjitha nisi kur, në atë ditë dimri të vitit 1986, ai u bë pronar i AC Milan. Që atëherë, në 31 vjet, ai fitoi 29 trofe. Pastaj i hoqi vetes edhe një sfidë tjetër, duke e sjellë Monza në Serie A për here të parë.

Lexo më tej: Video/ Lamtumira e fundit e Curva Sud për Silvio Berlusconi: pishtarë e tymuese për ta nderuar

Në vitin 2018 Berlusconi vendosi të blejë Monzën. Klubi në atë kohë ishte në Serie C. Ngjitja në elitë erdhi në vitin 2022. Pas një fillimi belbëzues, megjithatë një tjetër intuitë me pankinën. Detyra iu besuar fillestarit Palladino, trajner i moshave. Ish-lojtari i Juventus me një lojë brilante dhe efektive arriti t’i pozicionoi briancolët në mesin e tabelës në Serie A.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *