• |
ide | kryesore

(VIDEO) Si e mbronte Rama-Kajmakun para shkarkimit sot si kryebashkiak për lidhjet me krimin

Arkiva, Kryesore, Lajme

Edi Rama iu rikthye sot tërthorazi fabulës së zhgënjimit që pëson me kandidatët që e gënjejnë kur i cakton për funksione publike.


Kryeministri reagoi sot pas shkarkimit të kryebashkiakut Agim Kajmaku nga KQZ-ja, duke lavdëruar institucionin se dënoi dikë që shkeli ‘besimin’ e tij.


Ai e lëshoi sot Kajmakun, të dytin kryebashkiak që ka manipuluar formularin e dekriminalizimit zgjedhjet e fundit pas Valdrin Pjetrit të Shkodrës, por as 1 muaj më parë e mbronte me zjarr në studiot televizive.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka vendosur me pesë vota pro për shkarkimin e kryebashkiakut të Vorës, Agim Kajmaku. Vendimi ka ardhur pas kërkesës së prokurorisë e cila konfirmoi se ai ishte ndaluar në Greqi në vitin 2003 për falsifikim dokumentesh. Në atë kohë ai përdorte emrin Jorgo Toto.

Denoncimi u bë nga Partia Demokratike dhe u mohua deri në kërkesën e prokurorisë edhe nga Kajmaku, edhe nga Rama.

Identiteti i dytë i Agim Kajmakut 

Tashmë është provuar se shtetasi Agim Kajmaku dhe shtetasi Jorgo Toto janë i njëjti person. Ky fakt konfirmohet nga të dhënat e sistemit TIMS, konfirmohet edhe nga gjurmët e gishtërinjve të Agim Kajmakut dhe Jorgo Totos. Pra rezulton se ai nuk ka deklaruar në formularin e dekriminalizimit faktin që ai është arrestuar në flagrancë në 14.1.2003 në Greqi për qarkullim të monedhave të falsifikuara.

Kajmaku ka thënë se ai është shpallur nga Gjykata e Janinës si i pafajshëm më 12 shtator të këtij viti. Dke qenë subjekt i Ligjit të Dekriminalizimit, Kajmaku nuk mund të ushtrojë funksione publike.

Tjetër ‘rastësi’, i njëjti Ramë 

Pasi kryebashkiakut të zgjedhur të Shkodrës, Valdrin Pjetrit iu vërtetua se ishte arrestuar, dënuar e dëbuar në Itali në vitin 2003, Edi Rama nuk do të gjente dot një alibi të fortë për përzgjedhjen e tij për kandidaturën e kryebashkiakut të Shkodrës. Zgjedhja e fjalëve ishte e njëjtë me ato për Kajmakun sot. Pjetri kishte lënë në baltë zgjedhësit dhe partinë që e besoi.

“Një kandidat që gënjen në mirëbesim dhe në formularin e vetëdeklarimit s’mund të lerë në baltë zgjedhësit dhe partinë që e ka besuar. Ai duhet të përjashtohet nga gara pa mundur të regjistrohet në zgjedhje dhe ta marrë të plotë gjithë përgjegjësinë e vetëdeklarimit të rremë.” – do të shkruante mes të tjerash Edi Rama në rrjetet sociale më 16 gusht.

Lexoni më tej nga Lapsi.al: 

Bie Shkodra/ Del dokumenti i arrestimit të Valdrin Pjetrit në Itali 

Rama për Pjetrin: Fshehja e patolerueshme! Verifikim politikanëve 

Por, siç e thoshte edhe vetë Rama më parë, vendosja e Pjetrit kryebashkiak në Shkodër ishte gjëja e duhur.

Ndryshe nga Kajmaku, Pjetri dha vetë dorëheqjen duke luajtur rolin e viktimës.

Rrëzimi nga postet i njerëzve të Ramës për shkak të lidhjeve me krimin është një film i stër-parë. Nuk duhet të harrojmë mbrojtjet tërë pasion që Rama i bënte Saimir Tahirit, Elvis Rroshit e Vangjush Dakos. Alibitë e kryeministrit kanë rënë në çdo rast dhe as ky i sotmi nuk bën përjashtim. Agim Kajmaku ishte një tjetër provë e dëshmi e fortë se PS është kriminalizuar, dhe në vend ti skarcojë kontigjentët e krimit, i përqafon, katapulton, e më pas përbaltet duke gënjyer për to. ©LAPSI.AL 

Pesë VIDEO/ Të gjitha alibitë e Ramës në mbrojtje të krimit 

12 Comments

 1. O pallosh, u bere gazi i botes. Nuk ngeli njeri pa te genjyer 🙂 😉 Ore, po kaq i paafte qenke ti? O c’u kenaqem 🙂 🙂 🙂

 2. Mesa di une nuk po shkarkohet per lidhje me krimin por se ka “harruar” te shkruaj per nje arrestim qe i eshte ber ne Greqi nen nje emer tjeter per posedim parash te fallsifikuara, gjyq ne te cilin ka dal i pafajshem. Pra po shkarkohet per deshmi te rreme.

 3. Puna është se kur KQZ do të kërkojë dorheqjen e “kryekajmakut” të zgjedhur kryeministër me vota të blera nga paratë e drogës.
  Vetëm atëhere mund të themi se “juristët socialistë” të KQZ, na qenkan emancipuar nga “reforma në drejtësi”

 4. Ti pije hirren, se KAJMAKUN e shporren, por pafytyresia e ketij banal KM ku te futet. A ka seder, sinqeritet, ciltersi ky tip mashtruesi qe mba e perkrah elemente qe shoqerise nuk i duhen as per lopate? Ky, pra gjatoshi KM, afrimin e sheh vetem tek paraja, e jo nga puna per publikun, apo aftesite organizative. Me keto qe kane ndodhur kjo rilindje po deshton sic ka deshtuar, dhe po e tregon edhe permbajtjen e saja esenciale se te tere keta jane si puna e surratit te derrit.

 5. Ike re legen , gomar ben tamam si struci pthu rrac muti, ste beson as mami jot jo me atyre qe va ke vjedhur voten historikisht , i pa ftyr, i pa bes, i pa moral, buke shkal, krye kriminel numuroj vdekjet, vrasjet, vete vrasjet qe jane bere qe kur gjoja udheheq more rrace muti.

 6. Po shkruan fax nje shurranjos qe po ta shikoni te pd nuk do ti afroheshit do se qelb dynjane,ja kane treguar dhe vendin ku duhet te rri dhe I thone shkruaj sa me shume lavde salihut e lulu dhe shaj sa me shume ramen qe te paguhesh,ty mor pusht qe te dergojne per ti blere cigare te hapura nokes gazit sali anjit,ty mor loqe qe ti ka perdhunuar trute salihu qe kur ishe femije,tani shkruan pro salihut dhe mbron krimet qe salihu beri 25 vjet rresht,por remziu po cohet nga varri,izeti po flet tani,ti vazhdo mbroje salih karaxhic berisha

  1. o IDIOT Si puna e Fax Janë 90 përqind e shqiptarëve. Vetëm ca MUTRA si ti janë të kënaqur me edvin langaraqin.

 7. Ne se do kisha emerin, e te pa emerit, apo qe te isha bije kurvi, morracak i ardhur nga bajgat komuniste, apo te isha si ju qe nuk keni baballare, por lindur ferrave si zogj mijsh, do te isha servil apo afer asaj mendjes e qendrimit tend profan karshi problemeve e halleve qe i ka sjelle ky, qe ti ke KM me skandalozin, mafiozin, banditin, hajdutin, drogmenin, kriminelin e pa shpirt qe nuk pa, e nuk shikon se ku, e cgjendje e ka cuar mjerimin. Ky, pra, eshte dhe vjen nga fara e rraca tuaj famekeqe e historise, qe sot e ka rilindur qe te vegjetoni ju bushter te poshtetr mbi shumicen popullore. Ke goje, e surrat ti, dhe shume siti qe lehni, e peshtyni mbi demokratet e demokracine. por kjo vjen nga llogjika e gatimit politik qe ke, e qe trego nga na ke ardhur. Kuptoje vehten, e merri ere surratit e origjines, e pastaj hidhu te na japesh mend kalbesirash ne kete portal. Ipa emer, perfito sa do pak nga keto qe po ti theme, apo ato qe te kam thene me kohe, se ke mbetur po mbas purtekes kalbur, por qe ty, do te bjere me shume ne koke, sepse ne po ia shkundim brekushet, e do enxjerrim,,,CULLAK, ate, dhe ata qe i jane ngjitur si me nder pas zoores se pasme.

 8. O fax mjaft shkruajte nen efektin e haloperidolin,po perfundon si salihu qe pellet rrugeve te tirones si Ver llapa,fajin e ka rama se vetingu deri tani ka cuar ne pidhin e satom te gjithe gjygjtaret e prokuroret e salihut,tani ti pjelle omgj o fax jeton ne shqupin e enverit,prandaj salihu ja rrembeu ushtrise dhe ja dha pd qe ti dhe shume shpellare te pellisni gjithe diten si Ver llapa I shekullit te ri,tani nxirri motrat gruan e mamin qe te gezojne shpellaret e salihut o kodoshi I kopilit salih karaxhic berisha

 9. Eeee,potiqenke gjrizi rilindas, e me kaq as qe kam nderin te merrem me kerrma qe kane qelbur e prishur dyrnjane.Dil nga menxyra e llumi, ndrysho dejet e gjakun se akoma po shkon drejt transformimit kafsheror te origjines se baballarevekriminele, qe mundohesh tu ngjashe, por dukesh qe je kopil i fshehur ne ferrat e lindjes qe te kane lene akoma kuqalet ne ndonje skute, e na kundervihesh si guerrilas b,,e shpuar e shqyer me njeritjetrin. Kulish ishe dje, por qen stani kerko te dukesh sot, por koha te ka falimentuar o bandit rilindas.

 10. Duhet ndjekur penalisht pasi ne cilesine e kreut te PS ka lejuar me dashje qe individe te lidhur menkrimin e organizuar te jene kandidate per zgjedhje vendore. Zgjedhje ku vetem PS merrte pjese.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu