• |
ide | kryesore

‘Anatomy of a Scandal’ një mister i ndërlikuar rreth privilegjit dhe politikës

-Instant, Arkiva, Paparazzi, Slider

Një mini-serial old-fashion në sallën e gjyqit me një sfond disi më modern të politikës seksuale, “Anatomia e një skandali” është një mister i rrëfyer qartë dhe i këndshëm, i cili nuk e tejkalon mirëpritjen e tij. I përshtatur nga një roman, materiali sigurisht që nuk thyen asnjë terren, por rezulton mjaft i vëmendshëm për kthesat e tij të ndryshme, disa pa dyshim më të tendosura se të tjerët.


Ndërsa është një njeri i famshëm që është në gjyq (prandaj pjesa e “skandalit”), projekti me gjashtë episode përkufizohet nga dy gra: Avokatja që ndjek çështjen dhe gruaja që dëshiron t’i qëndrojë pranë burrit të saj, por i jepet arsye për të dyshuar.


I mbushur me një aromë shumë britanike pavarësisht përfshirjes së shkrimtarit/producentëve David E. Kelley dhe Melissa James Gibson (“House of Cards”), projekti Netflix fokusohet te ministri i Parlamentit James Whitehouse, statusi politik dhe personal i të cilit kërcënohet kur ai akuzohet për përdhunimin e një ndihmëse, një skenar i ndërlikuar nga fakti që të dy kishin pasur një lidhje.

Pretendimi dhe zbulimet e lidhura vijnë si një tronditje e kuptueshme për gruan e Whitehouse, Sophie (Sienna Miller), e cila është rrënuar nga imazhet e ndërlidhjes konsensuale, ndërsa e ka të vështirë të besojë se burri i saj mund të kryente një akt dhune.

Sa i përket vërtetimit të kësaj, detyra i takon avokates Kate Woodcroft, e cila po merr një rrezik të konsiderueshëm profesional duke ngritur një ndjekje të tillë të profilit të lartë, që ka implikime për partinë qeverisëse.

Drejtuar nga S.J. Clarkson, “Anatomia e një skandali” bën mjaft mirë në mbajtjen e audiencës me hamendje, dhe është më pak në përdorimin liberal të rikthimeve në lidhje me shkollën private elitare që Whitehouse ndoqi së bashku me Kryeministrin, duke lënë të kuptohet një “Djem do të jenë djem” qëndrim që mbizotëronte në atë kohë dhe që mund të kishte kontribuar në lidhjen mes tyre.

Në thelb, historia është ankoruar nga Dockery, duke portretizuar bukur një personazh që strehon sekretet e saj dhe Miller, ekzistenca e jashtme idilike e të cilit tronditet në një mënyrë që e detyron atë të pyesë se çfarë di për burrin me të cilin u martua.

Siç u përmend, e gjithë kjo ka një cilësi të rikthyer, madje edhe titulli ngjall mendime për diçka si misteri i sallës së gjyqit Otto Preminger “Anatomia e një Vrasjeje” në vitin 1959.

Kuptohet, Netflix dhe rivalët e tij kanë prodhuar çmime me tematikë të ngjashme, si në formate dramatike ashtu edhe në ato dokumentare.

Gjithsesi, “Anatomia e një skandali” i kapërcen të metat e tij mjaft mirë për të hedhur bazat për atë që synohet të bëhet një ekskluzivitet i vazhdueshëm i thrillerëve të ndërtuar ngushtë.

©LAPSI.AL


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.