• |
ide | kryesore

Lum kritikash ndaj Chiara Ferragni dhe Fedez

Paparazzi, Slider
Chiara Ferrgani

Chiara Ferragni dhe Fedez kanë zgjedhur të kalojnë edhe këtë vit një pjesë të pushimeve të tyre në Ibiza. Mes super perëndimeve, puthjeve shumë pasionante dhe ecjeve, si zakonisht dy influencuesit bënë edhe ndjekësit e tyre pjesë të asaj që po jetojnë. Në fund të fundit është pjesë e punës së tyre.


Në postimet e fundit të publikuara nga Chiara Ferragni në profilin e saj në Instagram ka një që, nisur nga reagimet, të bën të reflektosh. Po, sepse në një nga fotot shohim Ferragnez-in duke marrë rreze dielli në një plazh publik në Ibiza. Nuk vonuan komentet: “Kur asnjë resort nuk të fton dhe përfundon në plazh të lirë pavarësisht se je milioner” shkruan një përdorues, si për të lënë të kuptohet se ata me të ardhura të mëdha financiare duhet të qëndrojnë vetëm në super vende ekskluzive. Dikush shkruan:“Në plazh publik vetëm për të bërë lajm”, teksa një tjetër shkruan në mënyrë naive “Në plazh publik për të kursyer para”.

Në këtë pikë, pyetja lind disi spontanisht: a duhet vërtet të kritikojmë ashpër çdo zgjedhje, çdo fije floku, një pamje të veçantë, një blerje apo ndërveprim me fëmijët e tyre nga ana e Ferragnez? Nëse shkojnë në resorte ekskluzive: ‘Pse shkojnë në resorte ekskluzive’, nëse shkojnë në plazhe publike: ‘Pse shkojnë në plazhe publike’. Asgjë nuk shkon mirë dhe në çdo rast është e domosdoshme të kritikosh.

Edhe nëse për influencuesit dhe fytyrat e njohura shpesh “e rëndësishme është që të flasin për ta” dhe çdo debat sjell ndërveprime që për ta përkthehet në para, a duam vërtet të zbresim çdo ditë në këtë arenë zilie, urrejtjeje, kritikash?

Jo për të mos i kritikuar ata – që gjithsesi, le të kujtojmë, janë njerëz përtej dimensionit publik – por me këto komente ne vetëm po mbushim veten me energji negative. Ndoshta komente të tilla, me kaq emocione negative, na bëjnë më shumë dëm sesa të interesuarit ndaj diçkaje dhe duhet të ndryshojmë diçka për mënyrën tonë të interpretimit të jetës së të tjerëve.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *