• |
ide | kryesore

Këto fytyra (foto) po shkatërrojnë zgjedhjet. Vendimi i fundit i KAS

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme
fytyrat e KAS

Një grup kasapësh rilindas, Elvin Lako, Koli Bele, Ilir Rusmali dhe Ledio Braho që formalisht njihen si KAS, (Komisioni i Ankesave dhe Sanksioneve) pasi caktuan si kryetar të partisë së vulës Enkeleid Alibeaj, që nuk nxori dot më shumë sesa 12 kandidatë në zgjedhjet lokale, tani, në mënyrë krejt absurde, kanë caktuar sipas mendjes së tyre edhe se cili do të jetë drejtuesi i koalicionit të opozitës reale. Bashkimi për fitore një koalicion i PD-së reale të Berishës me atë të PL së Metës, nuk kishin shënuar emër kryesuesi në fletën e votimit. Por ndaj kësaj zgjedhjeje ka bërë një padi Alibeaj, sipas të cilit aty duhet të shënohet Meta. Kjo i shkonte për shtat propagandës elektorale të koalicionit tashmë të hapur të PD-së së vulës me PS-në të cilët po bëjnë fushate me moton, Berisha po i çon demokratët të votojnë për Metën. Dhe KAS, si një institucion i legenosur i KQZ, i përshtat menjëherë nevojës se fushatës politike. 


Lexo më tej:Vendimi qesharak/ Minoranca Alibeaj do konkurrojë si PD 

Ai ka vendosur rrëzimin e kërkesës së koalicionit “Bashkë Fitojmë” për pasqyrimin e emrit të Sali Berishës në fletën e votimit.

Më herët, koalicioni “Bashkë Fitojmë” me përfaqësues Endrit Braimllarin ka njoftuar me anë të një shkrese Komisionin Qëndror të Zgjedhjeve që kryetar i komanduar i këtij koalicioni është Sali Berisha. Por Elvin Lako, Koli Bele, Ilir Rusmali dhe Ledio Braho që i japin të drejtën vetes të vendosin edhe se kush i kryeson koalicionet politike thanë se atyre i pëlqen që Bashkë Fitojmë të ketë në krye Ilir Metën.

‘KAS me shumicë votash vendos pranimin e pjesshëm të kërkesës së PD-së sa i përket pasqyrimit të emrit të kryetarëve të partive të udhëheqësve të partive të koalicioneve Bashkë-Fitojmë në fletën e votimit. Rrëzimin e kërkesës së PD-së për pasqyrimin e shkronjave nistore të partive përbërëse për koalicionit përkatëse. Rrëzimin e kërkesës së koalicionit Bashkë Fitojmë për vendosjen emrit të deputetit SaliBerisha në fletën e votimit si drejtues si koalicionit të bashkë fitojmë.’- njoftoi KAS.

Andi Bushati: Kur revoltohen këta me vulë

Ky vendim vjen menjëherë pas atij që iu kundërvu kryekomisionerit Ilirian Celibashi. Ky i fundit pati vendosur për mosregjistrimin e Alibeajt si Kryetar i PD-së pasi ai e mbante këtë post me një autorizim të lëshuar këtu e një vit më parë nga Lulzim Basha (ende i shkruar si kryetar i pa dorëhequr i PD në gjykatë). Por KAS mor vendi që të caktojë në krye të vulës Alibeajn dhe të fshijë si shef real të opozitës Berishën. Këto vendime pasojnë ato të mëhershme të gjykatës së apelit, të KQZ dhe të Kolegjit Zgjedhor për të mbajtur në këmbë opozitën fallco që i volit Edi Ramës, megjithëse kjo e fundin nuk është në gjendje të nxjerrë as kandidatë në 1/3 e bashkive.

©Lapsi.al 

 43 Comments

  1. Lëre Dritëroin në ferrin e vet sepse ka qënë një poet i mirë dhe komunist i ndyrë.

   Sa për këtë artikullin, është një artikull tragjikomedik. Ka një vit që dihet nga të gjithë që kjo strategjia e Sali Berishës e ndërtuar në rrugë ekstra-ligjore, do ta sillte në këtë pikë ku është sot. E kam dëgjuar këtë të parashikuar nga mijëra artikuj gazetash, në lajme, në debate, në radio, aq shumë sa u bë e bezditshme. Por është shumë komike kur tani që ndodh në të vërtetë, lapsi si gjithmonë është kapur në surprizë!

   Që do vintë këtu ku është kjo dihej. Siç edhe dihet që Sali Berisha bashkë le Ilirin i kanë ditët e numëruara. Por gjithashtu dihet që kur të ndodhë, lapsi do jetë prapë i surprizuar. Humor pa pare në Shqipëri vlla.

   1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

    Si ka mundësi të jesh i arsimuar dhe kaq idiot, sa njëlloj si injorantët vazhdoni me Fajin e ka Saliu, o idiot ujku po të ha ti tregon gjurmët

    1. Nuk e di kë po ha ujku por mua jo njëherë. Qeveri të korruptuara kemi patur gjithmonë, dhe do kemi, por vetëm një dërgoi vendin në katastrofë në 1997ën, dhe që 33 vite, vetëm një që vrau 4 vetë të pafajshëm në mes të ditës, dhe vetëm një që zhduku një fshat të tërë. Disa kanë memorje peshku, por jo të gjithë.

     1. Dukesh që je idiot, nuk flas me idiotë, por ujku po na ha të gjithëve, ndërsa idiotët, që në fakt janë shumë thonë, mua nuk më ha, ishalla janë në ëndër.

     2. O “Malok”, qeke te ura akoma o shok. Ska qene ndonjehere Shqiperia si Guajakil apo Bogota me kokaine, banda, shtet e shtetare narcos, me 1/3 e popullsise se larguar nga kjo qeveri e kryeminister Narco ne 10 vite pushtet e shume bema me mikiona euro qe jane taksat e mia e te tuat etj etj po nejse. Ti je i programuar qe spermatozoid te ti japesh rilindjes dite nga ditet e tua!

     3. Baglat e ashtuquajtur KAS tè narkoqeverisè gangstereske bènè veprimin e radhès tè turpit qè do ti ndjekè gjithè jetèn.Por a kanè baglat ndèrgjegje ,jo,ata janè vegla tè pèrkohshme tè narkogangsterit kryeministèr.Mè çuditi qèndrimi i atij Rusmajlit bagèl ,se si kundèrshton ish vartèsin e tij si ish kryeministèr ,doktorin e nderuar ,qè baglès ia hapi fillimet e karierès si ish ministèr.Por bagla edhe nga konstrukti antropologjik duket .Turp nga institucioni qè pèrfaqsojnè pa marè parasyshè hovin gangteresk tè socialistève kriminogen nè palc.

     4. Ti maloku siç duket je profesionist i shndrimit dhe ke ngrënë dhe ha me dy krahë sidomos me rilindasit prandaj s’të ha ujku sepse je ujk dhe ti që bën atë që kapoujku Rama të thotë.

  2. Jo shoku, kshu e thote ligji. Koalicioni udhehiqet nga kryetari partise e Berisha de jure nuk njihet si kryetar partie, madje ska parti fare

 1. Keta jane qe te gjithe pasardhesit e -Aranit Celes-prokurorit te diktatures.Cfare mund te presesh nga keta,Alibeu do marri pidhin e kurves tij.Te gjithe do votojne Sali Berishen hani fekale o moter dhe gra qire jo u antaresua ne partine e Ilir Metes e te tjera llapaqenlleke/

  1. E shohim ore i paemër se kush fiton pas tre javësh!
   E shohim ku do përfundojë Sali Berisha me budallenjtë që e pasojnë, do të shohim edhe ty çdo thuash pastaj….
   Të vodhën votat,patronazhistët, aleanca me krimin,ndërkombëtarët,kasapët e KAS !???
   E kujt i plasi për këto?
   Ai fundërrina komuniste Sali qeni kishte premtuar rrëzimin e Ramës.
   Po sikur nuk e rrëzon dot mo!
   Si do ja bëjmë pastaj ,ne të Opordhzitës?

 2. Ruspa-jli me shokët rilindas, përmes vendimit të KAS si anëtarë të tij, kryen atentatin e fundit ndaj shumicës së demokratëve.

  Deklaratat e Bardhit se me këtë vendim fuqizohet Partia e Lirisë janë një vel i hollë për të mbuluar bashkepunimin e çetës Alibeaj me pushtetin për mashtrimin e votuesve dhe për të marrë votat e Rithemelimit, duke sekuestruar opozitën.

  Kandidatët janë të Primareve dhe ata që i votuan në atë proces do t’i mbështesin më 14 maj, por duhen sqaruar nga strukturat e koalicionit.

  Një koalicion si i 14 majit, mes Metës, Berishës dhe aleatëve të tij të djathtë ka qeverisur vendin dhe tërbuar Rilindjen mavi, ndaj nuk është as i ri dhe as i pa provuar në funksionimin me sukses të tij.

  Sa për shegertë gazetarë si Merua që duan të fshijnë këtë fakt për të fshehur bëmat e tyre, demokratët i kanë harruar me kohë, duke ia lënë gjykimit të qytetarëve.

 3. Fillimisht u pranua si komunist dhe anëtar i Partisë së Punës së Shqipërisë, ku bëri karierë të suksesshme deri në vitin 1990.

  Partia e dytë do të ishte Partia Demokratike prej së cilës u bë president dhe dy herë kryeministër.

  Pas përjashtimit nga PD si person “non grata” nga aleati strategjik i saj SHBA dhe si përfaqësues i pjesës së errët të partisë dhe Shqipërisë, LSI, do të jetë partia e tretë ku Sali Berisha në moshë të thyer po aderon.

 4. Ketyre kamikazve te Rilindjes ne KAS duhet tju qish robt nga i pari te i fundit. A kane femije keto graqime, si duan te rrisin femijet ne nje vend republike bananesh, ne nje shtet ku kokaina eshte bere sikur po blen cigare te hapura. Keto robqire po kontribuojne ta kthejne ne diktature Shqiperine duke eleminuar opoziten dhe vepruar ne flagrance kunder frymes kushtetuese e kishtetues vete.

 5. E filloi me ikonat
  Pastaje perzuri tosin
  Kafshoi doren qe e mori barbon dhe e beri minister..
  Pastaje beri tiranen varr betoni si piramiden e kurvit…
  Pastaje mori timonin e tepsine…
  Dhe Tani do ua martoje mamin prape deleve te tij votashitese…
  Derisa t’ja cfarosi komplet si komb qe shet voten Per 50-100€.
  Skeni pare gje akoma.

 6. DEMOKRACIA REALE, ESHTE NEPERKEMBUR SA QE SOT PO FLASIN E PO E MBROJNE ME ANTI KETA PUSHTETARE, GJUQTARE TE RRACES KODOSHE.NE KETEZAMOLLAHI AMA, KA NJE SHPRESE QE SVDES E FUNDIT, MBUSHET KUPA E DURIMITDHE U DERDHET MBI SURRAT TRADHETAREVE TE RRUGES DREJTE DEMOKRATIKE . KU KA LIGJE, QE GJYKATA NA EMEROKA PARTI NE LETRA, APO I JEP KOMPETECA NJI TURME NJERZISH ME INTERESA PUSHTETI KUR NA HIQEN OPOZITARE. SOT ESHTE SHUMICA MBI PAKICEN, SI LIGJ DEMOKRATIK, KURSE KETU LIGJIN E PEN PADISHAHU SEKTIT, ME NJE TUFE SERVILESH E HORRAH GJUQTARE ANTI PROFESIONAL, E TRADHTARE TE INTERESAVE VOTUESVE.PRA, ME KETE PUSHTET TE MOS KRENOHEMI SE KEMI ARRITUR DEMOKRACINE, POR SE KETA E KANE VJEDHUR, E VJEDHIN E DO E VJEDHIN LIRINE E DESHIRAT E POPULLIT. ME KESI TRASHEGIMTARESH PUSHTASH POLITIK TE MASKUAR NUK KEMI PER TE BERE HAIR SEPSE KESHTU ESHTE GENI TYRE,KODOSHE, BUTAKE. DHE SA PER KOMUNISTE, SOT I KENI .E BRIGADAT E KUQE NE MBARE INSTITUCIONET, ME ISH KODOSHE E SPIUNA, DHE ME TRASHEGIMTARET KOPILE QE VEGJETOJNE NE SEKTIN E ORIGJINES SE PARTISE KRIMINALE PPSH, QE SA ME ZEMER E KANE KODOSHET.

 7. SA DO, QE PO BENI LOJRA TE ZANATIT QE JU KARAKTERIZO, PRAPE, TI I PA EMER I LINDUR SEKT KODOSH, JO RAMA QE SME HA BUZEN, POR DHE PRAGU TEND ME MAC E MI SME DEL PARA. SA PER RAMEN, E NJOHSHUME ME HERET SE JU, TI THOTE FALEMINDERIT SHOQERISE BLLOKUR ELITAR TE RRACES QE E VIZITUAN, E UA BENE TA KINI PRONARIN TUAJ QE U LIDH, E ZGJIDH USHKURET SI DO AI. PER MUA ESHTE FABULIST MASHTRUES, PERDORUES I DROGAVE TE PASTRA, BANDIT, E HAJDUT, KETO TE VERTETUARA NGA BRENDA E JASHTE VENDIT. KJO TREGON QE PERKRAHJEN QE I BEHET , KA PERKTHIMIN,,, TA LEME SE I DUHET QENI ATIJ VENDI. ANDAJ, JEMU, KU JEMI.

 8. E kishte fajin perandoria austro- hungareze qe krijoi kete pako Shqiperi. Ne nuk e meritojme. Ndoshta do ishte me mire te na kishin marre greket e jugosllavet se sa te kalonim nga nje Enverhoxhe tek nje tjeter. Nuk eshte pune fati si mdndojne disa eshte injoranca jone. Me c po behet ne kete vend askush nuk duhej lene ne qeverisje me shume se dy vjet e jo me dymbedhjete apo me shume sic po ndodh. Sot nese populli shqiptar do kishte pak mend duhet te rrezonte kete klike me 90% te votave e pastaj ata qe do vinin te kishin te njejtin fat por po e perseris ne jo me shume se nje mandat ( une preferoj gjysme mandati) sic ndodh ne vendet e zhvilluara e jo te ndjekim Putinet ErdoganetKimjonget . Zgjohuni o njerez!

  1. Vdekshin idiotët, patronazhistët, parazitët, dembelat dhe neokomunistët. thotë:

   Shumë e saktë por të quajnë tradhëtar po ta shprehësh hapur!

  2. Jo or ti.Nuk na ka fajin Austro-hungaria E ka fajin komunizmi që e kemi peshqesh nga Rusia. Përse gjatë mbretërisë çdo gjë funksiononte.Sepse kishte shtet me rregulla ku prona dhe pronarët nuk prekeshin nga shteti. Çar ndodhi me Enverin.Prona bashkë me pronarët e dimë si përfunduan.Dhe kjo gjë përsëritet me Edverin tani.Prandaj nuk e ka fajin Austro-hungaria por komunizmi peshqesh nga Rusia armiku kryesor i shqiptarëve.

 9. REAL,KOMENT ME MERITEN E REALITETIT, KUPTOJENI, ZBATOJENI SIC EDHE E MBYLL ZOTERIA, NJE PERSHENDETJE PER OBJEKTIVITETIN E PARASHIKIMIN.U BEFTE ASHTU SIC E THUA, TE KUPTOFSHIN MENDIMIN PER TA CUAR PARA KETE SHOQERI. TUNG.

 10. Në Shqipëri dhe në asnjë vend të botës nuk ka ligj të tillë që “non grata” i votuar nga shumica e partisë që ka drejtuar, nuk mund të dalë në zgjedhje me emrin e tij, qoftë edhe në koalicion.

  Pra, vendimi i KAS është antiligjor dhe antikushtetues në një vend që formalisht quhet i pavarur e sovran.

  Por edhe “gratat” Basha e Alibeaj janë “non gratat” e demokratëve dhe nuk ka ligj që i mban në krye të atyre që nuk i votojnë…

  1. Sovraniteti eshte nje koncept qe ka 50 vjet qe ka cofur. Megjithate po e zeme per nje moment keshtu sic thua ti.
   Vend sovran eshte nje vend me ushtri te forte, avione, industri, rezerva ushqimore, bujqesi te zhvilluar dhe stabilitet politik. Hapsira jone ajrore ruhet nga avionet greke dhe italiane. Ne skemi as ushtare, as arme, se per avione as qe behet fjale.
   Ne jemi vendi me i varfer ne evrope. Ne nuk prodhojme asgje, ekonomia jone eksporton vetem krahe pune dhe mbahet nga ndihmat e BE dhe SHBA. Pa grantet e tyre ekonomia jone hyn ne kolaps. Pra treguesit ekonomike jane te krahasueshme me vendet e afrikes sub-sahariane. Bota punon, kurse shqipot luajne domino, hane fara dhe ngrohen ne diell.
   Pra lind pyetja me cfare picken e sateme do e ruash sovranitetin? Mos degjo karlliqet e non-grates per sovranitetin se ai ka hallin e vet, eshte damkosur familjarisht per korrupsion dhe minim te demokracise.

 11. Përse e do godinën Alibeu me çetën kur nuk ka demokratet?!
  Qerosi Lazaratit është ngrehosur që të zëvendësojë Alibeun pas zgjedhjeve dhe komedia e vulës do të vazhdojë gjatë…

 12. Nuk behet vendi me ruspicka, bythqira dhe bundrra intrigante, hajdute, perversa, akademike pedofila, injorante fshatare komunista dhe moterqira patronazhista.
  Dan Hutra president.

 13. Ironia është qe shumë prej atyre qe shkojnë si dallkauker mbrapa Saliut, te shajnë “komunist” po shave Saliun, edhe pse nuk ke qenë asnjehere komunist. Ti mbase nuk e ke votuar asnjehere PS-ne, (as Saliun ama), dhe ndoshta nuk voton as per Ramën. Ama, je komunist. Pyetje: Sa i trashë duhet te jesh të shkosh mbrapa Saliut? Pergjigje: Nuk ka meter qe ta masë trashesinë. Ndersa per Metën, pyetja është se sa i ndyrë duhet të jesh të shkosh mbrapa Metës. Per Ramën: “Sa fatkeq duhet të jesh të shkosh mbrapa Ramës?” Pergjigje: “Aq fatkeq sa të kesh Saliun dhe Metën ne opozitë.” Oh, se harrova Aldo Bumçin – kampioni i gomereve të Salës. Aldo Bumçin e sfidon vetem Nard Ndoka. Do thoni ju që është edhe Nul Noka. Po është edhe ai, por ai është vetem idiot. Këta të dy janë idiotë me permasa biblike

  1. I paemer 21:33,

   ke bere komentin me te kthjellet dhe te sakte per mendimin tim.

   Pa dashur ti heq asnje presje asaj ke ke shkruar, dua vetem ti pergjigjem pyetjes se pare dhe me thelbesore qe shtruat: “Sa i trashe duhet te jesh ti vesh prapa Saliut?”

   Tani, koke trashesia matet nga 0 njesi deri ne CimPeka qe eshte njesia maksimale (kete limit mund ta kalojne vetem guret). Pra pergjigja ekzakte eshte qe duhet te jesh aq i trashe sa cim peka sa te shkosh prapa non-grates.

   1. Po të ishte fjala vetëm për “idiotët” në politikë, Shqipëria do të ishte pastruar me kohë prej tyre e i uruari “tranzicion” do të kishte përfunduar që para dy dekadash.
    Puna është se nëse në diktaturën enveriste, edhe një brigadier kooperative , ndonëse mezi siguronte bukën e gojës, i gëzohej pushtetit se kishte nën hyqëm nja 50 mjeranë, kurse kalimi në sistemin demokratik kapitalist u konsiderua si luftë për tu pasuruar mbrenda ditës me të gjithë mënyrat kriminale e pushteti politik u përdor për sigurimin e pushtetit të parasë.
    “Paraja e sjell ujin përpjetë”, – është një thënie e vjetër popullore shqiptare.
    Shqiptarët ishin e kanë ngelur populli më i varfër në Europë e më gjërë, se u mashtruan e vazhdojnë të mashtrohen masivisht nga prpoganda komuniste, që o burra tju biem të aftëve , intelektualëve e të pasurve, tju a rëmbejmë atyre pasuritë (ujin) e ta kthejmë “ujin” vetëm në kasollet tona.
    Ate që nuk e kuptojnë shumica e shqiptarëve , është se vendeve të zhvilluara kapitaliste europiane që kanë arritur nivelin e sotëm të mirqenies, ju është dashtur 300 vite të luftojnë për liritë demokratike e respektimin e pronës, e ne duam ta realizojmë këtë vetëm për 30 vite.

 14. Është dhe vend me njerëz dhe pse të varfër dhe dinjitet dhe këtë e shoh ne masën dërmuese tek e djathta e vërtetë por dhe te PL.Sepse janë dhe patriotë dhe Shqipërinë e duan të jetë vëndi ku të gjithë të prosperojnë dhe jo vetëm hajdutët e rilindjes.

 15. PATRONAZHIST, MURRA, KE HARRUAR TE NA VESHE VULE E PERFAQESIMIT NE FUND TE KOMENTIT,,,V, F,,L,,,P,, ME KETE I KE THENE TE GJITHA, E DIHET KUSH JE, E NGA NA VJE. NUK PO TA PERSERIS EPITETIN SE TE ESHTE BER I MERZITSHEM, POR QE E MERITONI ME PLOT MERITE,,,,BIRE KURVI.

  1. Xixa,

   Ndryshe nga ti, une jam njeri i lire dhe mendoj me koken time. Per me teper jam per rotacion sa per dijeni, Thurja me duket alternative interesante. Po Rama me pelqen per faktin se tall karin ne menyren me spektakolare me juve militantet kokpalare dhe te pacivilizuar te non-grates. Ti je shembulli ideal i nje militanti te non-grates, sherbetor vullnetar, kokulur, analfabet dhe i papune.

   Pershendetje Revolucionare,
   Nadir Murra.

 16. Mos harroni or milet se Ilir Mutin e bani
  PRESIDENT shoku Edvin Rambilali.
  Pra per merita te shumllojshme RIDHJERJA e nderoi me postin ma te larte e prestigjoz te shtetleshit shqiptar.
  Pra ripjerdhja e ka vlersu dhe vazhdon t’a vlersoje Ilir Metmutin, si figure dhe eksponent i rendesishem poltik ne SHQIPLLI.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *