• |

Video/ Tottenham bëhet i frikshëm, në Londër United rrëzohet 2-0: Liverpool përmbysje me 10 lojtarë

Tottenham

Fitore e pastër për Tottenham, që mposhti në shtëpi Manchester United 2-0. Ekipi i Postecoglu, pas barazimit në debutim, thyen të besuarit e Ten Hag. Nuk u duk se vuajti largimin e Kane Tottenham, të paktën në këtë ndeshje. United pa Hojlund nuk mundi të bënte keq në sulm. Fitore në ndeshjet e tjera për Liverpool, që dominoi me përmbysje ndaj Bournemouth. Ia dalin në transfertë Brentford e Brighton.

Në stadiumin e Spurs u luajt një ndeshje me përmbysje të vazhdueshme frontesh në fillim. Shpërthimi i parë ishte i Tottenham në aksin Porro-Kulusevski, por Son nuk ishte në gjendje të finalizonte. Pas një çerek ore lojë erdhi edhe shansi i parë për Red Devils, por Vicario bllokoi në dalje Rashford. Në minutën e 36′ Bruno Fernandes humbi një mundësi ideale për 1-0, me një goditje të pasaktë me kokë pas një asistimi të Shaë. Katër minuta më vonë, një rast i bujshëm i dyfishtë për skuadrën e Postecoglou. Fillimisht goditja e Pedro Porro u stampua në traversë, pastaj Sarr goditi shtyllën pas devijimit të Shaw.

Lexo më tej: Paquetà i hetuar nga FA për trukim ndeshjesh: dështon transferimi i brazilianit te Manchester City

Në pjesën e dytë, Spurs arritën të godasin menjëherë. Në minutën e 49′ aksioni i Kulusevskit në të djathtë, nxorri të lirë Sarr që mundi Onana dhe firmosi 1-0. Pas golit të parë të ndeshjes, loja u ngadalësua pak. United dukej se nuk kishte forcën për të kërkuar golin e barazimit dhe Tottenham e menaxhoi mirë zotërimin e topit. Në minutën e 83′, skuadra e Postecoglou e mbylli ndeshjen falë dy zëvendësuesve. Asist i Perisic dhe goli i Davies (Onana jo perfekt në këtë rast), për 2-0 përfundimtar. Tottenham fiton dhe ngjitet në 4 pikë në renditje, duke kaluar United që mbetet në 3.

NDESHJET E TJERA

Fitore e rëndësishme e Liverpool, pas barazimit në Londër në debutim. Skuadra e Klopp imponohet 3-1 ndaj Bournemouth, edhe pse luajti me 10 lojtarë nga minuta e 58′. MacAllister u ndëshkua me karton të kuq, pasi Diaz dhe Salah kishin përmbysur avantazhin e shpejtë të Semenyo (3′). Në minutën e 62 pastaj Jota mbylli llogaritë me golin e tretë. Fitore në transfertë për Brighton e Brentford. Skuadra e De Zerbi u imponua me poker 1-4 ndaj Wolves, ndërsa Brentford shkoi të fitonte në Londër 0-3 ndaj Fulham.